Elma sirkesi mucizesinin sağlığımız için kanıtlanmış 15 özelliği

Her şeyi mükemmelleştirecek gizli bir iksir olması şaşırtıcı olmaz mıydı? Elma sirkesi tam da bu bileşenlerden birisidir.

İnsan sağlığı açısından çok önemli olan elma sirkesi, birçok ürün içinde kullanılan ve alternatif tıp açısından mucizevi özelliklere sahip olan bir sirke türüdür. Organik elma fermantasyonu olarak elde edilen elma sirkesi B1, B2, B6, A, C, E vitaminlerine ve güçlü antioksaidanlardan klasin, malik asit gibi içeriklere sahip olduğu için çok faydalıdır. Elma sirkesinin sağlığımız açısından mucizevi faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Elma sirkesinin 15 kanıtlanmış sağlık faydası

Elma sirkesinin 15 kanıtlanmış sağlık faydası
Elma sirkesinin 15 kanıtlanmış sağlık faydası

1 ) Cilt gözeneklerinde biriken ölçü hücre kalıntılarının temizlenerek gözeneklerin açılması, cilt sağlığı ve cildin ne oranının sağlanması açısından çok faydalıdır.

2 ) Cildinizde oluşan yaralar ve yara izlerinin tedavi edilmesinde kullanılan elma sirkesinin besleyici özelliği ile canlı ve parlak ciltlere sahip olabilirsiniz.

3 ) Cilt kuruluğu, cilt yüzeyinde oluşan çatlakların giderilmesinde kullanılan sirke, cilt dışında da sağlığımız açısından çok önemlidir.

4 ) Karaciğerlerde biriken toksinlerin atılmasında çok etkili olan elma sirkesi dolaşım sistemini hızlandıran etkisi ile dolaşım sistemi sağlığınızı korumanızı sağlar.

5 ) Diş lekeleri, diş sarılıkları gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmanızı sağlayan elma sirkesi diş beyazlatma yöntemleri arasında en etkili yöntem olarak biliniyor. Sirke ile dişlerinizi beyazlatabilir, sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Dozaj ve nasıl kullanılır?

6 ) Ağız içi yaraların, arfların oluşması durumunda gargara olarak kullanabileceğiniz elma sirkesini günümüzde ağız içi sağlığının korunması için üretilen gargaraların da ham maddesini oluşturmaktadır.

7 ) Güçlü antioksidanları bünyesinde barındıran elma sirkesi çift fermantasyon ile elde edildiğinde bağışıklık sistemi için önemli olan malik asit, klasin gibi antioksidanları doğal yollarla almanızı sağlar. Bağışıklık sisteminizi her zaman güçlü tutabilmek için elma sirkesi kullanabilirsiniz.

8 ) Sindirim sistemi üzerinde de çok etkili olan elma sirkesi, sağlıklı bir sindirim oluşmasını sağlayarak bağırsak sağlığınızı da korur.

9 ) Göz altı torbalarınızın küçülmesini sağlamak için kullanabileceğiniz elma sirkesi, göz altı torbalarının küçülmesini sağlar. Düzenli kullanıldığında ve limon suyu ile kür yapıldığında göz altı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olur.

10 ) Gribal enfeksiyonların ve soğuk algınlıkların oluşması durumunda elma sirke çayı içerek iyileşebilirsiniz. Ada çayı ile birlikte demlenebilen elma sirkesiyle hem nefes alış verişinizi düzenleyebilir, hem de gribal enfeksiyonlara neden olan virüslerden kurtulabilirsiniz.

11 ) Detoks özelliği olan elma sirkesini düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuzda yer alan toksinlerden kurtulabilirsiniz. Düzenli olarak tüketilen elma sirkesinin bağışıklık sisteminizi güçlü hale getirdikten sonra vücudunuzda yer alan tüm sistemler üzerinde etkili olur ve sağlıklı bir yaşama sahip olmanızda büyük rol oynar.

12 ) Çok ayakta duran veya yürüyen kişiler için ayak şişkinliklerini alma özelliği bulunan elma sirkesini ayak tabanı sağlığının korunmasında da çok etkilidir.

13 ) Fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi minerallere sahip olan elma sirkesi insülin direncinizin yüksek kalmasını sağlar. Şeker hastaları için çok önemli bir sirke türü olan elma sirkesi ihtiyacınız olan şeker miktarını da doğal bir yöntemle almanızı sağlar.

14 ) Koltuk altlarını ve apış arasını elma sirkeli su ile sildiğinizde bu bölgelerin ferah kalmasını sağlayabilir ve pişik olmasının önüne geçebilirsiniz.

15 ) Yemek sonrasında hazımsızlık oluşmaması için içilebilen elma sirkesinin suyunu içerek midenizi rahatlatabilir ve mide içi sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası