Cilt gözeneklerini 6 basit yöntemle küçültün

Cilt sağlığı açısından gözeneklerin önemi büyüktür. Ciltteki gözenekler belli başlı nedenlerden ötürü açık ve çirkin gözükebilir. Peki cilt gözeneklerini doğal küçültme yöntemler nelerdir.

Kadınlar başta olmak üzere bir çok kişi cilt gözeneklerini büyük olmasından ve yağlanmasından şikayet eder. Büyük gözenekler her zaman daha çabuk yağlanır ve daha kolay siyah nokta oluşmasına neden olur. Bu nedenle başta kadınlar olmak üzere cilt gözenekleri büyük olan insanlar kimyasal ilaçlara başvurarak gözenekleri küçültmeye çalışırlar.

Kimyasal ilaçlar yerine gözenek boyutlarını küçültmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler vardır. Güzellik uzmanları tarafından da tavsiye edilen bu yöntemler hem ekonomik açıdan sizi zorlamayan hem zahmetsiz hem de sağlığınız açısından olumsuz bir etkisi olmayan yöntemlerdir. Cilt gözeneklerinin büyümesini önlemek ve gözenek boyutlarını küçültmek adına uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

1 ) Güneşte kalma sürenizi azaltın

Güneşte kalma sürenizi azaltın
Güneşte kalma sürenizi azaltın

Güneş ışınlarında yer alan ultraviyole ışınlar cildinizde bulunan kollajen ve elastini enzimlerini olumsuz etkileyerek yapılarının bozulmasına neden olur. Bu durum cilt kalınlığınızın incelmesine ve derideki gözeneklerin büyümesine neden olur. Güneşte kalma sürenizi azaltarak bu enzimlerin sağlıklı çalışmasını ve cilt kalınlığınızın artmasını sağlayarak gözenek boyutlarının küçülmesini sağlayabilirsiniz.

2 ) Cildinizi sürekli temizleyin

Siyah noktalar cilt altı tabakasının beslenememesinden dolayı oluşur. Bu nedenle cilt sağlığınızı korumak adına cildinizde bulunan siyah noktaları yok etmek, yeni siyah nokta oluşmasının önüne geçmek için belirli periyotlarda ( sabah – akşam birer defa ) cilt temizliği yapmalısınız. Cildinizin makyajlı kalması veya farklı bir bakım ürününün cildinizde uzun süreli olarak kalması siyah nokta oluşumunu tetikler ve gözeneklerin büyümesine neden olur. Cildinizi nemli tutun.

3 ) Kil maskesi yapın

Kil, doğada bulunan ve içeriği ile cildinizde yabancı maddeleri temizleme özelliğine sahip olan bir maddedir. Bu nedenle cildinize haftada da 3 ile5 kez kil maskesi yaparak cildinizi korur, cildinizde bulunan gözenekleri temizleyerek büyümesini önler ve zamanla küçülmesini sağlar. Aynı zamanda sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı da sağlar.

4 ) Yumurta maskesi

Yumurtanın beyazı cildi sıklaştıran ve cilt gözeneklerini temizleme özelliğine sahip olan bir maddedir. Ayrıca cildi temizlerken cildin sıkılaşmasına bağlı olarak cilt gözenekleri küçülmesini de sağlar. Kil ile birlikte karıştırılarak maske uygulaması yapıldığında cildiniz parlak bir görünüme de sahip olur.

5 ) Aloevera, nane yağı maskesi ile cilt gözeneklerini küçültün

Aloevera, nane yağı maskesi ile cilt gözeneklerini küçültü
Aloevera, nane yağı maskesi ile cilt gözeneklerini küçültü

Aleovera yağı sahip olduğu alfa hidroksi asitleri ile cilt gözeneklerinde bulunan kirlerin temizlenmesini sağlar. Bu yöntem cilt gözeneklerini daha sağlıklı olmasını sağlarken bir taraftan da cildin sıklaşmasını sağlayarak cilt gözeneklerinin küçülmesini de sağlar. Nane yağı ise ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Aloevera ve nane yağı karıştırıldığında jölemsi bir kıvama sahip olur. Bu kıvam gözeneklere iyice yedirilerek maske olarak uygulanmalıdır.

6 ) Cilt gözeneklerini küçültmek için cilt masajı yapın

Cildinizde yaşayan bir deriye sahiptir. Deri altı tabakaları ve deri gözenekleri cildinizin sağlıklı olmasını sağlayan kısımlardır. Bu nedenle cildinizi sürekli sıkmamalı, sivilce oluştuğunda ellememeli, cilt hücrelerini öldürecek işlemlerden uzak durmalısınız. Ayrıca bir vazelin yardımı ile cildinize günde 1 defa 5 dakika kadar masaj yapmanız cilt gözenekleri etrafında yer alan kasların sıklaşmasını sağlayacak ve cilt gözeneklerinin küçülmesini sağlayacaktır.

Cilt gözeneklerini küçültmek için cilt masajı yapın
Cilt gözeneklerini küçültmek için cilt masajı yapın

Cilt gözenekleri tüylerin ve cilt altının beslenmesini sağlayan gözenekler olduğu için büyümeleri önlenmeli, büyüyerek deri yüzeyinde leke oluşturmasının önüne geçilmelidir. Cilt gözenekleri büyüdükçe ölü hücreleri bünyesinde toplayarak siyah noktaları ve lekeleri meydana getirir. Bu nedenle gözenek büyüklüğüne dikkat edilmelidir.

Cilt gözeneklerini 6 basit yöntemle küçültün
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası