Cilt lekesi problemi neden olur? Doğal maske tarifleri

Teninizin rengi koyu veya açık renkte olursa olsun cilt lekesi problemi oluşabilir. Doğal maske tarifleri ile bu lekeleri azaltabilir, hatta kurtulabilirsiniz.

Cildimizin hem güzel görünmesi hem de sağlıklı olması açısından üzerine titriyoruz. Fakat ne kadar özenli olursak olalım çeşitli sebeplerden dolayı cildimizde oluşan cilt lekesi âdete kâbusumuz olmakta.  Peki, bu kâbustan kurtulmak için nelere dikkat etmeli ve cildimizi lekelerden nasıl arındırmalıyız? Bu sorunun cevabını bulmak için sizleri cilt lekesine karşı çeşitli öneri ve maske tarifleriyle baş başa bırakıyoruz.

Cilt lekesi neden olur ve korunma yolları nelerdir?

Cilt lekesi neden olur ve korunma yolları nelerdir?
Cilt lekesi neden olur ve korunma yolları nelerdir?

Ciltte melanin pigmentinin salgılanması sonucunda cildimizde siyah ve kahverengi lekeler oluşur. Lekelerin oluşum nedenleri:

 • Kullanılan bazı kimyasal maddeler ciltte lekelenmelere neden olur. Bunun yanında kullanmış olduğumuz bazı ilaçlar da cilt lekesinin oluşmasında etkilidir.
 • Yine içki, sigara gibi zararlı alışkanlıklarda ciltte lekelenmelere sebep olan etmenlerdendir.
 • Güneşe özellikle yaz aylarında aşırı maruz kalmak.
 • Gebelik dönemi ve doğumdan sonra oluşan lekelerde yine ciltte leke oluşum nedenleri arasındadır.

Nasıl korunuruz?

Öncelikle cilt lekesine karşı korunmak istiyorsak cildimizin ölü hücrelerden temizlenmesi gerekir. Bunu çeşitli cilt maskeleri ile yapabilirsiniz. Aynı şekilde kimyasal peeling uygulayabilirsiniz.

Eğer cilt leke güneşten dolaya oluşmuşsa özellikle yazın güneş ışınlarına aşırı maruz kalmamaya dikkat edilmeli. Güneşe karşı korunmak için ultraviyole içeren güneş kremleri kullanılmalıdır. Yalnızca yazın değil kışında kullanmaya dikkat edilmelidir. Aynı şeklide solaryuma da girmemek gerekir.

Cilt lekesi için sirkeli yoğurtlu maske tarifi

Cilt lekesi için sirkeli yoğurtlu maske tarifi
Cilt lekesi için sirkeli yoğurtlu maske tarifi

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 Çay kaşığı karbonat
 • 1 Çay kaşığı şeker
 • 1 Çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 Çay kaşığı buğday nişastası

Uygulanışı

Cilt lekesi için hazırlayacağımız maske için uygun bir kap alıyoruz. İlk olarak tahta bir kaşık yardımıyla 1 tatlı kaşığı yoğurtla karbonatı karıştırıyoruz. Oldukça pratik olan bu maske tarifine diğer malzemeleri sırasıyla ekliyoruz. Kaşıkla malzemeler pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız maskeyi bir fırça yardımıyla yüzümüze sürüyoruz. Maskeyi gözaltı ve dudak çevrenize gelmeyecek şekilde cildinize uygulayın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz bu maskeyi sadece 2 dakika yüzünüzde bekletin. Cildiniz hassas değilse 15 dakika kadar cildinizde bekletebilirsiniz.  Daha sonra cildinizi suyla temizleyebilirsiniz. Cilt lekesi için uyguladığımız bu maskeyi haftada 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.

Cilt lekesi için zeytinyağlı yoğurtlu maske tarifi

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı yoğurt
 • 3 Damla limon suyu
 • 1 Çay kaşığı karbonat
 • 1 Çay kaşığı sızma zeytin yağ

Uygulanışı

Bir kabın içerisine ilk olarak 1 yemek kaşığı yoğurt ile karbonatı alıyoruz. Limon suyu ve zeytinyağını da ekledikten sonra malzemeleri birbirine karıştırarak yediriyoruz.  Limon suyu içinde bulundurduğu asit sayesinde cildimizdeki lekelerin rengi açılırken zeytinyağı da nemlenmesini sağlayacaktır. Hazırladığımız maskemizi artık yüzümüze sürebiliriz. Maskeyi bir fırça veya parmak uçlarımızla cildimize yedirerek sürüyoruz. Yaklaşık 10, 15 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra suyla yüzümüzü temizliyoruz. Bu maskeyi hafta 2 kez cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt lekesi için vermiş olduğumuz maske tariflerini düzenli uyguladığınızda lekelerinizin kaybolduğunu göreceksiniz.

Cilt lekesi problemi neden olur? Doğal maske tarifleri
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası