Boğaz ağrısı hastalığını anında kesen 3 sihirli karışım!

Boğaz ağrısı özellikle mevsim geçişlerinde karşımıza çıkan en büyük problemlerden birisidir. Boğaz ağrısının, soğuk algınlığı gibi pek çok sebebi olabilir.

Boğaz ağrısını da zamanla öksürük takip edebilmektedir. Özellikle öksürüğün takip ettiği boğaz ağrısı, yaşayabileceğiniz en büyük problemlerden birisidir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye soruyorsanız, boğaz ağrısı adı verilen bu zorlu hastalıkla yüzleşmişsiniz demektir. Boğaz ağrısını geçirmek için ilaç kullanmak yerine evde kendiniz basit bir kaç karışım hazırlayarak bununla baş edebilirsiniz.

Hastalanmadan önce size iyi gelecek şeyler yapın

Bir hastalığa yakalandıktan sonra iyileşmek, o hastalığa hiç yakalanmamaktan çok daha zorlu bir uğraş gerektirir. Bu yüzden de boğaz ağrısına ne iyi gelir diye düşünmeden önce boğaz ağrısını nasıl yaşamam diye düşünmenizde fayda var. Boğaz ağrısı çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşayabileceğiniz problemler arasındadır. Boğaz ağrısına yakalanmamak için şunlara dikkat edin;

  • Öncelikle boğaz ağrısının en büyük nedenlerinden biri, hiç şüphesiz soğuk şeyler yiyip içmektir. Yaz aylarında hiç soğuk şeyler yiyip içmemek tabi ki de saçma olur. Bunun yerine soğuk bir şeyler yiyip içtikten sonra sıcak su ile ılıtılmış bir su içebilir ya da kendinize sıcak bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Böylece soğuğun etkisi yok olacaktır.
  • Boğaz ağrısının en büyük nedenlerinden bir tanesi, soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı öksürük, burun akıntısı ile birlikte size boğaz ağrısı da verecektir. Boğaz ağrısına yakalanma nedeniniz soğuk algınlığıysa işiniz biraz daha zor demektir.
  • Odanızın camını kapalı tutmak, içeriye temiz hava girmemesi tam bir hastalık habercisi. Odanızın camını yatarken belli bir miktarda açarak gece boyunca odanıza biraz temiz hava girmesine izin verin. Fakat burada çok daha önemli bir konu karşımıza çıkıyor. Eğer hava çok soğuksa ya da siz camınızı gereğinden fazla açtıysanız odanıza soğuk rüzgar girecektir. Siz uyurken terleyen vücudunuz, içeri giren soğuk havayla mücadele edemez ve hasta olursunuz. Hastalanmamak için camınızı fazla açmamaya dikkat edin. Hatta çok soğuk havalarda gece boyu kapalı tutabilirsiniz.

Ballı, karabiberli süt karışımı

Ballı, karabiberli süt karışımı
Ballı, karabiberli süt karışımı

Artık boğaz ağrısı baş gösterdiyse yukarıdaki öneriler, bu hastalığı geçirmeye yetmeyecek ne yazık ki. Tabi bunları uygulamazsanız bu sefer tekrar ve tekrar hasta olma ihtimaliniz var. Bunun yanı sıra boğaz ağrınızı geçirecek, öksürüğünüzü yatıştıracak olan, evde hazırlayabileceğiniz basit bir kaç içecek ile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Ballı karabiberli süt, boğaz ağrısına ne iyi gelir diye soran birine verilebilecek en ideal içecektir. Balın boğazı yumuşatmasının yanı sıra karabiber ve süt karışımı, boğaz için bir iksir gibi davranıyor. Üstelik bu içeceği hazırlamak da çok basit.

  • Öncelikle 1 fincan sütü ısıtın. Isınan sütü fincana  koyduktan sonra üzerine bir tutam karabiber, iki tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın ve sıcak bir şekilde için.
  • Faydasını fazlasıyla hissedeceğiniz bu içeceği denedikten sonra, hasta olduğunuz her an bu içecekten yapmayı kendinize bir alışkanlık haline getirecek, kolayca iyileşebileceksiniz.
  • Ballı süt ve karabiberin muhteşem uyumu sizi şaşırtacak! Eğer bu içecek ile uğraşmak size zor geliyorsa, sıcak sütün içine toz salep dökerek salep yapabilirsiniz. Hemen hemen aynı etkiye sahiptir.

Ada çayı ile boğaz ağrısını yok edin!

Ada çayı ile boğaz ağrısını yok edin!
Ada çayı ile boğaz ağrısını yok edin!

Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye sorulur da ada çayı sorulmaz mı? Boğaz ağrısına en iyi gelen şeylerin başında ada çayı geliyor. Ada çayı, içtiğiniz ilk andan itibaren boğazınızı yumuşatmaya, öksürüğünüzü kesmeye ve boğaz ağrınızı hafifletmeye başlar. Hızlı ve kalıcı etkisi, sizi şaşırtacak.

Ada çayını ister direkt dağdan, ormandan koparttığınız, kurutulmuş ada çayı yaprakları ile ister poşet ada çayı ile hazırlayabilirsiniz. Ada çayını soğumadan, sıcak sıcak içerek boğazınızdaki mikropların ölmesini, boğaz ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Ada çayının içine bal ve benzeri bir şey karıştırmanız pek önerilmez. Bunun sebebi ise ada çayının bal gibi şeyler ile başarılı bir tada sahip olmamasıdır. Eğer bal ile bir bitki çayı içmek istiyorsanız, ıhlamur içebilirsiniz. Ihlamur hem boğaz ağrısı gibi hastalıklarla başarılı bir şekilde savaşır hem de bal ile muhteşem bir tada sahiptir.

Boğaz ağrısı için zencefilli limon karışımı

Boğaz ağrısı için zencefilli limon karışımı
Boğaz ağrısı için zencefilli limon karışımı

Zencefil, özellikle de soğuk algınlığı gibi nedenlerle hasta olduğunuzda başvurmanız gereken iksir niteliğinde bir içecektir. Sıcak suyun içine atacağınız bir kaç dilim zencefili 5 dakika kadar beklettikten sonra içine bir miktar limon ve bal ekleyerek hem lezzetli hem de fazlasıyla sağlıklı bir içecek elde edersiniz.

Zencefilli limon çayı da boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek cevaplar arasında önemli bir yeri var.

Bu içecekler sayesinde boğaz ağrınızı kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Özellikle boğaz ağrısını takip eden öksürüğü de bu yöntemler ile kolayca geçirebilirsiniz. Yine de hatırlatmakta fayda var, öksürük 2 haftadan uzun sürebilirken boğaz ağrısını geçirmek çok daha kolay ve hızlıdır. Bu yüzden şiddetli boğaz ağrınıza alışmaya çalışmak yerine boğazınızı sıcak tutarak, boğaz ağrınızı ciddi bir oranda azaltabilirsiniz.

Boğaz ağrısı hastalığını anında kesen 3 sihirli karışım!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası