Biyolojik yaşınızı hesaplama nasıl yapılır! Vücut yaşı nedir?

Biyolojik yaşınızı hesaplama ile sağlık durumunuzu öğrene bilirsiniz. Vücudunuzun Yaşı Gerçek Yaşınıza Uyuyor mu? Şimdi Testi Yapın!

İnsanın yaşam tarzına bağlı olarak, bedenimizin çok daha genç veya daha yaşlı olarak görülmesi olabilir. Biyolojik yaşınızı hesaplama yapılarak bu durumu öğrene bilirsiniz.

Yaş itibariyle aynı olan insanların fiziksel bulgular ve organ fonksiyonlarına bakıldığında bazıları diğerlerine göre daha genç ve sağlıklı bir görünümde olduğu görülmektedir.

Sağlıklı bir ömür ve daha uzun yaşamayı istiyorsak, takvim yaşımızı değil biyolojik yaşımızı takip etmemiz gerekir.

Biyolojik yaşınız nasıl hesaplanır – Gerçek yaşınızı hesaplama nasıldır?

Herkes doğum tarihini yaşamımızın başlangıcı olarak bilse de, bir vücut, fiziksel duruma ve yaşam tarzına bağlı olarak, önemli ölçüde genç veya yaşlı bir insan gibi görünebilir ve işlev görebilir. Yani, kronolojik yaşınız biyolojik yaşınızdan oldukça farklı olabilir. Hafızanızın kötü olduğunu, cildin esnekliğinin azaldığını ve yukarı çıkarken nefesini hissederseniz, “vücut yaşınız” gerçek yaşınızdan daha büyük olabilir. Biyolojik yaşınızı öğrenmek ve sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğinizi görmek için aşağıdaki testi yapalım.

Vücut yaşı nasıl hesaplanır?

Beyin testi

Aralık olarak 7 atın, 100’den 7’yi düşürmeye devam edin, sayıyı okuyun veya sayı sıfıra kadar yürekten düşünün.

Standartlar: Genel olarak, 40 yaşın altındaki kişiler 20 saniyeyi geçmemelidir; 40-60 yıl 40 saniyeyi geçmemelidir. Yukarıdaki rakamlardan daha az harcıyorsanız, biyolojik yaş 2 eksi yaştaki gerçek yaştır ve onu aşarsanız 2 yaş daha büyük olacaksınız.

Cilt testi

Cilt testi
Cilt testi

Elinizin avucunu düz bir yüzeye koyun, elinizin arkasındaki cildi diğer elinizle sıkıca tutun, 1 dakika bekletin ve rahatlayın. Bundan sonra, cildin normal renge dönmesinin ne kadar sürdüğünü gözlemleyin.

Standart: 1 saniyeden az sürerse, yaşı 3 yıl azaltın; 1-2 saniye sürebilir, biyolojik yaşınız gerçek yaşınızla aynıdır; 3 ila 4 saniye harcayın, ardından biyolojik yaşınızı 1 yıl artırın; 5 ila 10 saniye artı 2 yıl harcamak; 11 ila 30 saniye artı 3 yaşında.

Bir bacağın üzerinde durun ve diğer bacağın dizini kalçalarla karıştırın. Ellerinizi kalçalarınıza bastırın ve gözlerinizi kapatın, vücudunuzun dengesini ne kadar sürede kaybedeceğini hesaplayın.

Standart: 1 dakika tutabilirseniz, biyolojik yaşınız 4 yaşın altındaki gerçek yaştır; 30 saniye tutarsanız, 2 yıl azalacaksınız; Sadece birkaç saniye sürebilenler için biyolojik yaşınıza 3 yıl ekleyin.

Biyolojik yaşınızı hesaplama da Göz testi

Göz altındaki elmacık kemiğine dik bir cetvelin bir ucuna dokunun, elinde bir gazete tutun ve cetvel boyunca yavaşça hareket ettirin. Gazete kelimesi yavaş yavaş bulanıklaştığında, başkalarından cetvel üzerindeki ölçeği okumalarını isteyin.

Standart: Mesafe 15 mil metreden azsa, biyolojik yaş gerçek yaşla aynıdır; 16 ila 30 mil arasında olduğunda, vücudun yaşı 1 yıl arttırılmalıdır; 30 ila 60 mil metre arasında olduğunda, 2 yıl artar; 60 ile 90 mil arasında olduğunda, 3 yıl artar; 90 jel ölçüyü aşarsanız, biyolojik yaşınız gerçek yaşınızdan 4 yaş büyüktür.

Akciğer testi

Normal büyüklükte bir balon ve 30 mil metre kuralı alın, derin bir nefes alın ve balonun genişliğini ölçmek için tüm havayı balonun içine üfleyin.

Standartlar: 11 cm altı, 5 yaş altı; 11 ila 14 cm artı 3 yaşında; 15 ila 18 cm artı 1 yaşında; 18 cm’den büyük olanlar 3 yaşında düşebilir.

Kulak testi

Her gün duyduğunuz radyo kanalını dinleyin ve ses seviyesini normal seviyenin bir tanesine getirin.

Standart: Net olarak duymayan artı 5 yaş; yalnızca net arka plan müziği veya bazı ifadeler duyabiliyorlarsa, 3 yaşında ekleyin; temelde içeriği artı 1 yaşında olanı anlayın; tüm kelimeleri 2 yaş azaltılabilir duymak.

Diş testi

Diş testi
Diş testi

Biyolojik yaşı kötü nefes ve kanama sakızlarına bakarak ölçebilirsiniz.

Standart: Dişeti kanaması artı 4 yaşında; ağız kokusu artı 1 yaşında.

Kalp testi

Vücut yağ dağılımının oranı kalp sağlığınızı öngörür. Yöntem, maksimum kalça çevresini ve minimum bel çevresini ölçmek ve daha sonra minimum bel çevresini ve maksimum kalça çevresini hesaplamaktır.

Standart: Oran 0,7’den az ise biyolojik yaşınız gerçek yaşınızdan 1 yıl daha azdır; 0,85 ila 1 artı 3 yaşında; 1’den fazla artı 5 yaşında.

Hesaplamadan sonra, vücudunuzun yaşı çizilir. Gerçek yaşınızdan düşükse, tebrikler. Gerçek yaşınızdan daha yüksekse, yaşlandığınızı ve sağlığınızı korumak için enerjinizi arttırmanız gerektiğini gösterir. Bizi takip edin, size sağlığınızı nasıl iyileştireceğinizi öğreteceğiz.

Biyolojik yaşınızı hesaplama nasıl yapılır! Vücut yaşı nedir?
Bizi Takip Edin
Kaynak Watsons Blogs
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası