Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyin

Anne sütü kıymeti aslında yeni yeni anlaşılan çok faydalı bir besin. Diğer yandan emzirmek sadece bebek için değil aynı zamanda anne için de çok faydalıdır. Anne sütü neden önemlidir sorusunun yanıtlarını makalemizde ele aldık.

Anne sütü alan bebeklerin, sadece mama ile beslenen bebeklere kıyasla bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, doğum sonrası bebeği emzirmenin, bebeğe ve bebeğini emziren anneye çok büyük faydalar sağladığını ortaya koymuştur.

Anne sütünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Fakat, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer önemli sağlık kuruluşları, bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini vurguluyor. Diğer yandan, 6 ay geçtikten sonra ek gıda takviyesi almaya başlayan bebeklerin ise 2 yaşına kadar mutlaka anne sütünü emmesinin en doğru yol olduğunu belirtiyorlar.

Anne Sütü Hayat Kurtarır 

Emzirmenin bebeğe sağladığı çeşitli faydaların etkisi ile her yıl 5 yaşından küçük bir milyona yakın çocuğun ölümü engellenebilir. Özellikle ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler, sindirim sistemini ilgilendiren enfeksiyonlara karşı daha iyi korunabiliyor. Emzirilmeyen bebeklerin ishal ve sarılık gibi riskli hastalıklara yakalanma ihtimali çok daha yüksektir. Ayrıca, emzirmeme nedeniyle bağışıklık sistemi fazlasıyla zayıf kaldığı için, bu bebeklerde iyileşme süreci genellikle çok yavaş olur.
Anne Sütü İle Ölüm Oranlarında Düşüş Yaşanır
Anne Sütüyle Ölüm Oranlarında Düşüş Yaşanır

Anne Sütü İle Ölüm Oranlarında Düşüş Yaşanır

Anne sütü, bebeğin 6-23 aylar arasındaki en temel enerji ve gıda ihtiyaçlarını karşılar. Özellikle hasta olan bebeklerin anne sütü almaları onların çabucak iyileşmesini sağlarken aynı zamanda önemli hastalıkların ölüm ile sonuçlanmasını da engeller. Bundan dolayı, son zamanlarda bebek ölüm oranlarında gözle görülür bir azalma yaşanmaktadır.
Anne Sütü Hayat Kurtarır 
Anne Süt’ü Hayat Kurtarır

Obezite Riskini Azaltır

Anne sütü, bebeğin doğal gelişimini sağlayan katkısız bir gıda olduğu için bebeğin yaşam fonksiyonlarını bozacak etkilere sahip değildir. Anne sütü alan bebeklerin boy ve kilo gibi genel özellikleri bulunduğu ay ile orantılı olarak değişir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, bebeklik döneminde anne sütü ile beslenen bebeklerin, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde fazla kilolu veya obez olma ihtimallerinin azaldığını ortaya koymuştur.
Bebeğinizi İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü İle Besleyin
Bebeğinizi İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü İle Besleyin

Anne Sütü Bebeklerin Daha Zeki Ve Başarılı Olmalarında Büyük Katkı Sağlar 

Bebeklik dönemlerinde anne sütü ile beslenen çocukların, eğitim ve öğretim hayatlarının olumlu etkilendiği görülür. Çünkü bu çocukların çeşitli zeka testlerinde çok daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca ilginç bir şekilde, aynı çocukların okula devam etme oranlarının anne sütünü almayan çocuklara nazaran çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İlginç sonuçlardan biri de araştırmalar sonucu, anne sütüyle beslenen bebeklerin; çocukluk ve daha sonraki dönemlerde yüksek gelire sahip bir birey olma olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Bebeği Emzirmek Anne İçin de Çok Faydalıdır

Bebeği emzirmenin faydası yalnızca bebeklere has değildir. Araştırmalar, bebeğini emziren annelerde göğüs kanserine yakalanma riskinin azaldığını ortaya koymuştur. Buna bağlı olarak, her yıl göğüs kanseri hastalığından kaynaklı yaklaşık 20 bin ölümün önüne geçebileceği öngörülüyor. Aynı zamanda, emziren bir anne ikinci tip diyabet, yumurtalık kanseri,  ve kalp hastalıklarından daha kolay korunabilir.

Bebek Doğduktan Sonra İlk Bir Saatte Emzirmek Çok Önemlidir

Bebek doğduğu zaman, bebeğin emeceği ilk süt onun sağlığı için çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü, doğumdan sonraki ilk 2-23 saat içerisinde emzirilen bebeklerde ölüm riski, ilk bir saat içinde emzirilen bebeklere oranla yüzde 33 artar. Diğer yandan bir gün ya da daha sonra anneyi emen bebeklerde ölüm riski ortalama iki kat daha fazla oluyor. Ayrıca, doğum sonrası ilk bir saat içerisinde emzirilmeyen bebeklerin mikrop kapma ihtimali artarken daha sonraki dönemlerde anneyi emmeye devam etme olasılıkları da düşer
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası