Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne ve baba adaylarının, bebekleri olacağını öğrendikleri ilk andan itibaren akıllarına gelen soru, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne ve baba adayları için bir bebeklerinin olacağını öğrenmeleri ile birlikte yaşadığı ilk heyecandan sonra yaşadıkları ikinci bir heyecan da bebeklerinin cinsiyetinin ne olacağıdır. Anne ve baba adayları aklında ki soru Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Büyük bir sevinç ve heves ile birlikte bir an önce bebek kıyafeti ve eşyalarını almak amacıyla, doğuma kadar bebeklerine isim bulma amacıyla bir an önce cinsiyet durumunu öğrenmek istemektedirler. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, 10. Haftadan önce bebeğin cinsiyetini saptamak ve söylemek imkansızdır.

Bebeklerde cinsiyet öğrenme nasıl olur?
Bebeklerde cinsiyet öğrenme nasıl olur?

Genel olarak, bebeklerde cinsiyet saptaması 13-16 hafta arasında yapılabilmektedir. Erken gebelik olarak tanımlanan bu dönemde, ultrasonografi yöntemiyle belirlenebilen cinsiyet durumu yanıltıcı olabilmektedir. Çoğunlukla, bu dönemde erkek bebeklerin cinsiyet saptaması kolay yapılabiliyorken, kız bebeklerin cinsiyet saptaması zor ve yanıltıcıdır.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Avrupalı doktorlar tarafından kullanılan Hücresiz DNA adı verilen bir kan testi aracılığı ile ye da genetik tarama yöntemi ile erken haftalarda bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkündür.  Bu yöntemler dışında kalan bir diğer yöntem ise ultrasononografidir. Ultrason cihazının gelişmişliği, bebeğin cinsiyetini öğrenmede sürece etki eder.

Standart ultrason ile alınan görüntü, bebeğin gelişimi, ebadı ve cinsiyeti hakkında bilgi verir. Genel olarak 18 -20 hafta aralığında bebeğin cinsiyetini öğrenmek bu ultrason yöntemi ile mümkündür. Fakat bu yöntemin başarılı sonuç verebilmesi için fetüsün duruş şekli ve net görüntü vermesi gerekir.

3D ultrason ile alınan görüntü, standart ultrason ile alınan görüntüden daha net ve doğrudur. Üstelik, standart ultrasondan daha erken cinsiyet saptaması yapılabilir. Burada, fetüsün duruş şekli ve görüntü vermesi  yine önem taşımaktadır.

Bebeğin cinsiyetini nasıl öğrenirim?
Bebeğin cinsiyetini nasıl öğrenirim?

Bebeğin cinsiyetini nasıl öğrenirim?

Bebeklerde cinsiyet saptamasının yapılması bazı durumlarda, sadece anne ve baba adaylarının merakını gidermek için değil; bebeğin sağlık durumunu öğrenmek ve gerekli tedbirleri almak için bir zorunluluk olma özelliği taşımaktadır. Ailesinde hemofili, renk körlüğü ve kas erimesi  vs. gibi X kromozomuna bağlı olarak oluşan ve bebeğe geçen hastalıkları taşıyan hamilelerde, cinsiyet tespiti zorunlu olarak yapılmalıdır. Bu tarz hastalılarda, anne taşıyıcı konumdadır ve genellikle bu hastalıklar erkek çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların önlemini almak için erken dönemde cinsiyet tayini, Preimplantasyon Genetik Testi, Amniosentez ve Koryonik Villus Örneklemesi (CVS) Testi  ile mümkündür.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası