Yaşlanmayı geciktiren yedi besin! Yaşlanmayı önleyen yiyecekler nelerdir

Hayatın doğal akışı gereği yaşlanmayı önlemenin mümkün olmadığı bir gerçektir. Ama yaşlanmayı geciktiren bir çok besin ve yiyecek vardır. İşte o besinler.

Uzun hayatımız boyunca yaşlılığı sağlıklı bir şekilde karşılamak ve bu dönemin zorluklarını azaltmak mümkün. Kilo kontrolüne dikkat etmek, hareketi artırmak, stresi azaltmak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları terk etmek gibi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler yaşlanma zorluklarını azaltan en önemli faktörlerdir. Yaşlanmayı geciktiren en önemli etken ise sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmektir. Sağlıksız yağlar, fazla tuz ve şeker gibi kalp ve damar hastalıklarına yol açan besinleri hayatımızdan azar azar da olsa çıkarmak gerekir. Bunun yanında, yapılan araştırmalar sonucu bazı yiyeceklerin, yaşlanma etkilerini azalttığı ortaya çıktı.

Yaşlanmayı önleyen besinler

Yaşlanmayı önleyen besinler
Yaşlanmayı önleyen besinler

1- Yoğurt

En değerli kalsiyum kaynağı sayılan yoğurt, yaşlanmayı geciktiren besinlerin başında yer alıyor. Kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemik yapısını güçlendiren bu değerli besin, yaşlanma döneminde ortaya çıkan kemik erimesi sorununun önüne geçiyor. Ayrıca içeriğinde bulunan riboflavin sayesinde cildi yeniliyor ve kırışıklık oluşumunu önlüyor. Yağ yakıcı özelliği de bulunan yoğurt, kilo dengesini sağlamaya da yardımcı bir besin. Yaşlanma etkilerini geciktirmek için, her gün hiç değilse bir porsiyon yoğurt tüketilmesi tavsiye ediliyor.

2- Yeşil Elma

Bol miktarda C vitamini içeren yeşil elma, bu özelliğiyle cildi yeniliyor ve kırışıklıkları önlüyor. Aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil elma, toksinlerin vücuttan atılmasında da etkili oluyor.

Yaşlılık etkilerinden biri de sindirim sistemiyle ilgili problemlerdir. Bu sorunu önlemek için bol posalı yiyeceklerle beslenilmelidir. Yeşil elma, içeriğinde bulunan pektin maddesi ve bol lif kaynağı olması nedeniyle, sindirim dostu bir besindir. Gün içinde tüketilecek bir elma bile yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

3- Balık

Yaşamın her döneminde düzenli olarak tüketilmesi gereken balık, yaşlanma sürecinde daha büyük bir öneme sahiptir. Faydalı yağlar olarak bilinen omega3 yağ asitleri en fazla balıkta bulunur. Bu yağlar, hücre yenilenmesini sağlayarak cildin diri görünümünü korumaya yardımcı olur. Balık tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta ise, kızartma yerine buğulama ya da ızgaranın tercih edilmesidir.

Yaşlanmayı önleyici yiyecekler

4- Domates

Domatesin yaşlanmayı önleyici etkisi, içeriğinde bol miktarda bulunan likopen sayesindedir. Bu madde, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları ve kanseri önleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda doğal bir güneş koruyucu olan likopen, UV ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf eder.

5- Kuru Yemişler

Özellikle ceviz, fındık ve badem yüksek oranda E vitamini içerir. Bu vitamin, yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ayrıca kolesterol seviyesini düzenler ve enerji verir. Kuru yemişleri tüketirken dikkate alınması gereken bir nokta ise yüksek kaloriye sahip olduklarıdır. Fazla tüketilmesi kilo alımlarına neden olabilir. Yaşlanma önleyici özelliğinden faydalanmak için, günlük bir avuç kadar kuru yemiş tüketilmesi önerilir.

6- Siyah Üzüm

Yaşlanmayı geciktiren önemli bir besin de siyah üzümdür. İçeriğinde bol miktarda C ve E vitamini bulundurduğu için cildi besler, canlandırır ve yeniler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kronik hastalıklara karşı vücudu korur. Yazın tazesi, kışın da kurusu bolca tüketilmelidir.

7- Kırmızı Meyveler

Kiraz, çilek, ananas, ahududu, karadut gibi kırmızı renkli meyveler dolaylı yönden yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Bu meyveler, anti kanserojen etkisi olduğu ispatlanan likopen maddesi içerir. Aynı zamanda ellagik asit ve siyanidin gibi nadir bulunan bileşikler de bu meyvelerin içeriğinde yer alır. Bu bileşikler, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller, oluşan hücreleri küçültür. Kırmızı meyveler, ayrıca cildi güzelleştirir, sindirim sitemini çalıştırır. Mevsiminde taze olarak, mevsim dışında da kuruları ve konserveleri tüketilmelidir.

 

Yaşlanmayı geciktiren yedi besin! Yaşlanmayı önleyen yiyecekler nelerdir
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası