Mide ağrısı için iyi gelen besinler neler? Mide ağrısı nasıl geçer!

Mide ağrısı her zaman büyük bir rahatsızlıktır, ve bu ağrıyı kısa sürede hafifleten ve tamamen geçmesini sağlayan besinler.

Mide ağrısı birçok kişinin başına gelebilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Bazı kişilerde bazı rahatsızlıklar nedeniyle oluşurken, bazılarında ise tükettiği besinler nedeniyle oluşabilmektedir. Ağır ve sindirimin zorlandığı durumlarda bu tarz ağrıların meydana gelmesi oldukça normal olmaktadır. Bu ağrı ile karşılaşan kişiler, mide ağrısına iyi gelen besinler tüketerek sorunun üstesinden gelmekte veya hızlı bir şekilde rahatlamaktadır. Bunun için tercih edilebilecek oldukça fazla besin bulunmakta ve her birinin faydaları, etkisi değişiklik göstermektedir.

Mide ağrısını iyileştiren besinler

Mide ağrısına iyi gelen besinler
Mide ağrısına iyi gelen besinler

Mide ağrısına iyi gelen besinler oldukça fazladır. Bu rahatsızlığı bulunan kişiler, aşağıda bahsedilen besinleri tüketerek, ağrılarını hafifletebilir veya tamamen bu sorundan kurtulabilir. Tüketilen besinler, ağız ve yemek borusu aracılığı ile mideye kadar inmektedir. Burada sindirim sistemi gerçekleşmekte ve besinlerin sindirimi başlamaktadır. Ancak bazı durumlar bu sindirim sistemi görevini yapamamakta veya sindirimde zorlanmaktadır. Bu gibi durumlarda ise mide ağrısı baş göstermektedir.

Mide ağrısına birebir iyi gelen besinler aşağıda listelenmiştir.

 • Armut
 • Patates
 • Zeytinyağı
 • Yoğurt
 • Muz
 • Kimyon ve limon
 • Papatya çayı
 • Süt
 • Tarçın
 • Elma sirkesi
 • Lifli besinler
 • Baklagiller
 • Lahana
 • Huzuru
 • Zencefil çayı

Yukarıda listede yer alan besinler ve karışımlar, mide ağrısına iyi gelenlerin arasından sadece bir kısmı olmaktadır. Bunlara ek olarak oldukça fazla doğal karışım ve ilaçlarda bulunmaktadır. Ancak birçok kişi doğal yöntemleri tercih ederek bu tarz ani durumlarda,  ilaçlardan uzak durmaktadır.

Mide ağrısı neden oluşur?

Mide ağrısına iyi gelen besinler
Mide ağrısına iyi gelen besinler

Mide ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Rahatsız edici ve kişinin vücuduna zararlı besinler tüketilmesi birincil nedenler arasında yer almaktadır. Ancak, çeşitli mide rahatsızlıkları ve sinir, stres gibi psikolojik etkenlerde bu tarz ağrılara neden olabilmektedir. Eğer çok sancılı ve geçmeyen bir mide ağrısına sahipseniz, vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda doğal yöntemler deneyerek vakit kaybetmek, ilaç tercih etmek oldukça zararlı sonuçlara neden olabilir.

Mide ağrısı, sıklıkla sinirsel hazımsızlık, safra taşı, ülser, mide kanseri, gastrit ve kolit hastalıklarının bir habercisi olabilir. Bu sebepten, bu hastalıkların erkenden önlenmesi için erken teşhis tanısı önemlidir. Eğer midede ki ağrınız 2-3 gün gibi uzun sürüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Ayrıca sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz Hazımsızlık Belirtileri nedir? Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler? makalemizi incelemenizi öneririz.

Mide ağrısı için iyi gelen besinler neler? Mide ağrısı nasıl geçer!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası