Hazımsızlık Belirtileri nedir? Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler?

Hazımsızlık belirtileri nedir? Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler? Hazımsızlığın evde tedavisi hakkında detaylı bilgileri sizin için araştırdık. İşte Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler.

Hazımsızlık

Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler ile hazımsızlık sorununu en aza indirmek belki de tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. Kısaca hazımsızlığı tanımlayacak olursak sindirimin yeterli seviyede olmaması ya da bağırsakların az çalışması şeklinde açıklayabiliriz. Yemek yendikten bir süre sonra midede şişkinlik ve yanma hissi vererek kendisini gösterir.

Hazımsızlığın Nedenleri

Hazımsızlığın Nedenleri
Hazımsızlığın Nedenleri

Hazımsızlığın Nedenleri çok farklı ve çeşitlidir ancak biz burada en çok bilinenleri sayacak olursak; aşırı yemek, yağlı veya baharatlı yiyecek tüketimi, alkol, sigara, stres, reflü hastalığı ve çeşitli sindirim sistemi enfeksiyonları ilk sıralarda yer alır.

Hazımsızlık Belirtileri nedir?

Hazımsızlık kendini sık ve çok miktarda yeme ihtiyacı hissettirerek gösterir. Midenizde şişkinlik, hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Midenizin henüz dolu olmasına rağmen acıktığınızı hissederek yeniden yemek yemeye yönelirsiniz ve bu kısır döngü halini alır. Bununla birlikte kabızlık, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık ve çarpıntı da görülebilir.

Hazımsızlığın Evde Tedavisi

Hazımsızlığın Evde Tedavisi
Hazımsızlığın Evde Tedavisi

Hazımsızlığın Evde Tedavisi semptomları rahatlatıcı bir seçenektir. Bitkisel tedavi de birçok seçenek mevcuttur. Kendinize uygun olan seçenekleri uygulayabilirsiniz. Bu konuda en çok bilinen yöntem kabartma tozu; antiasit özelliği ile midedeki asidi azaltarak yanma hissini alır ve hazmı kolaylaştırır. Bir çay kaşığı silme kabartma tozunu bir bardak içme suyuna ekleyin ve karıştırarak tüketin. Bir diğer kolay yöntem ise su içmek olacaktır. Hazımsızlığa yardımcı oldukça doğal bir tedavi yöntemi olan suyu yemek esnasında içmek yerine yemekten önce tüketmek en doğru yaklaşımdır.

Hazımsızlığın Bitkisel Tedavisi
Hazımsızlığın Bitkisel Tedavisi

Hazımsızlığın Bitkisel Tedavisi için kullanılan birçok bitki ve farklı kürler mevcuttur. En çok bilinenleri ile bitkisel tedavi yöntemlerini sayarsak; Rezene tohumu mide için oldukça faydalı yağlar içeren bir bitkidir. Mide bulantısını azaltan ve sindirimi geliştiren özelliklere sahip olan bu bitki hazımsızlık tedavisi için uygulanan en doğal reçetelerden birisidir. Kullanımına gelince bir tatlı kaşığı ezilmiş rezene tohumunu sıcak su dolu bir bardağa atın ve karıştırıp için, bu kadar basit. Kimyon tozu da etkili bir hazımsızlık ilacıdır, bir bardak suya bir tatlı kaşığı kimyon tozu ekleyerek yapacağınız bu çay şikayetlerinizi büyük ölçüde azaltacaktır.

Farklı Bitkisel Yöntemler

Farklı Bitkisel Yöntemler deneyerek de hazımsızlık şikayetinizi azaltabilir yada tamamen bitirebilirsiniz. Örneğin çörekotu bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Bir çay bardağı suda kaynatacağınız bir çay kaşığı çörekotunu süzüp çay gibi içtiğinizde hazımsızlığın yanı sıra gaz şikayetlerinde de önemli ölçüde rahatlama yapacaktır. Bunun dışında taze elma tüketimi, elma kurusu tüketimi ya da elma sirkesi kullanımı mide ile ilgili birçok problemde en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Aşırı yemek yeme ile oluşan hazımsızlığın bitkisel tedavisinde ise zencefil çayı ya da taze zencefil tüketimi oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası