Limon suyu mucizesi! Mutfakta kullanabileceğiniz 9 özelliği

Limon lezzetiyle olduğu kadar ferahlatıcı özelliği sayesinde çok mucizevi bir meyvedir. Limon suyu hem sağlık açısından, hem de içinde ki mucize sayesinde mutfakta da etkin bir kullanımı oluyor. Peki limonun mucizevi özellikleri nelerdir?

Bir turunçgil üyesi olan limon; ekşi olmasının dışında sahip olduğu birçok özelliği var. Sadece yemeklere tat veren bir meyve olarak bildiğimiz limon suyu mutfakta yapılan her türlü yiyeceğe katkı sunan mucizevi bir yiyecektir.  Bir şef edası ile mutfağınızda limonu kullanarak lezzetli yemekler yapabilir, limonun özelliklerinden faydalanarak yemeklerinizi daha pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki limon suyu mucizevi özellikleri nelerdir?
Peki limon suyu mucizevi özellikleri nelerdir?

Peki limon suyu mucizevi özellikleri nelerdir?

1 Limon suyu ile meyve ve sebzelerde raf ömrünü uzatın

Limon suyunda asit bulunduğu ve asidik özelliği üst düzeyde olduğu için meyve ve sebzelerde kararmanın önüne geçebilirsiniz. Avakado, muz, elma, armut , ayva gibi meyvelere birkaç damla limon suyunu damlattığınızda sararma, çürüme, kahve rengi halini alma ve solmasının önüne geçmiş olursunuz. Böylece raf ömrünü de uzatmış olursunuz.

2 Et ve et yemekleri yumuşaması için limon suyunda bekletin

Evinizde veya derin dondurucuda tuttuğunuz etin yumuşaması ve yemeklerde lif lif olacak şekilde pişmesi için limonu kullanabilirsiniz. Limon sulu bir kap içinde bekletilen etler liflerine ayrılarak yumuşacık olurlar. Yumuşamış olan eti biraz sıcak suda tuttuğunuzda hem daha çabuk pişer hem de lif lif olarak yumuşacık olur.

3 Limon suyu ile tane tane pilav yapın

Limon suyu ile tane tane pilav yapın
Limon suyu ile tane tane pilav yapın

Pilav yaparken pirinçlerin birbirine yapışmasını önlemek ve lapa yerine güzel bir pilav yapmak istiyorsanız limon suyundan birkaç damla kaynayan suyun içine atmanız yeterli olacaktır. Limon suyu kaynayan suyun bağlarını gevşeterek daha çabuk buharlaşmasını sağlar. Bu durum size mükemmel bir pilav yapma fırsatı sunacaktır.

4 Yeşilliklerin taze kalması için limon suyunu kullanın

Yeşilliklerinizin çıtır çıtır ve taze kalmasını istiyorsanız yeşillikleri gazete kağıdına sarın ve gazete kağıdı üzerine bir kaç damla limonun suyu ekleyin. Limonun suyu gazete kağıdının hava geçirmez olmasını sağladığı gibi yeşilliklerin dış ortam ile olan temasını keser. Bu sayede gevrek ve taze yeşillikleri buz dolabınızda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

5 Yumurtayı haşlarken kırılmasını limon suyuyla önleyin

Yumurtayı haşlarken kırılmasını limon suyuyla önleyin
Yumurtayı haşlarken kırılmasını limon suyuyla önleyin

Yumurtayı haşlayarak yemeyi seven biriyseniz limonu mutlaka kullanmalısınız. Haşlanan yumurtanın kırılmasını önlemek, haşlanırken sertleşmesini önlemek için yapmanız gereken yumurtayı haşlamadan önce dış kabuğunu limon suyuyla ile ovmak ve sonrasında kaynatmaktır. Bu işlem sonucunda tek parça ve yumuşacık bir yumurta yiyebilirsiniz.

6 Yemeklerin lezzetini 1 çay kaşığı limon ile artırın

Yemek pişirirken baharatların oranını kaçırmışsanız yapmanız gereken yemeğin lezzetini artırmak ve baharat etkisini azaltmak için 1 çay kaşığı limon suyunu yemeğe eklemektir. Yemeğe ekleyeceğiniz limon suyu yemekteki baharat oranını dengeleyecek ve yemeğin tadını artıracaktır.

7 Limon suyuyla şekeri topaklanmaktan kurtarın

Evde kullandığınız şekerin kavanoz veya saklama kabı içinde topaklanmasını istemiyorsanız yapmanız gereken şeker kabı içine bir damla limon suyu eklemektir. Limon su nem oranını azaltarak şekerlerin birbirine yapışmasının önüne geçecektir.

8 Limon ile eskiyen spor ayakkabılarınızı yeni gibi yapın

Limon ile eskiyen spor ayakkabılarınızı yeni gibi yapın
Limon ile eskiyen spor ayakkabılarınızı yeni gibi yapın

Mutfak dışında da limonu kullanabilirsiniz. Eskiyen spor ayakkabıları içinde limon kabuğu beklettiğinizde hem yumuşamış deri sertleşecektir hem de ayakkabınız doğal bir parfüm gibi kokacaktır. Ayrıca ayakkabı yüzeylerini limon suyu sıkarak sildiğinizde cilalanmış gibi bir ayakkabı yüzeyi elde edebilirsiniz.

9 Böreklerinizin yapışmaması için iki damla damlatın

Börek yapmayı seven biriyseniz börek pişirdiğiniz kabın içine yağ ile birlikte bir damla limon sıkıp kabı yağ ile birlikte sıvadığınızda pişireceğiniz börek asla kaba yapışmaz ve börek tabanında yanma meydana gelmez. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bir veya iki damla damlatmaktır. Fazla damlattığınızda limonlu kek tadında bir börek yemek zorunda kalabilirsiniz.

Limon suyu mucizesi! Mutfakta kullanabileceğiniz 9 özelliği
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası