Kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Nasıl kilo alabilirim?

Kilo almak isterken sağlığımızdan olmamak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Nasıl kilo alabilirim? Peki kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Kilo veremiyorum kelimesini birçok kişiden duymaktayız. Buna çözüm olarak binlerce diyet programları mevcuttur. Ancak ideal kilonuzun altında olduğunuzu düşünüyorsanız belli başlı besinleri yeyip normal kilonuza ulaşabilmeniz mümkün. Benim ideal kilom nedir? Nasıl kilo alabilirim? Sorularına cevap bulmak için bir uzmana başvurarak önerilenleri uygulamanız faydalı olacaktır. Peki kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Nasıl kilo alabilirim?

İşte bu sorunun cevabını diyetisyeninizde bulacaksınız. Diyetisyeniniz sizinle iletişime geçip bazı testler tahliller yapıp neden zayıf olduğunuzu ve neden kilo alamadığınızı anlayacaktır. İdeal kilonuzun altında olmanızın nedeni bulunduğunda artık işiniz daha kolay olacaktır. Normal kilonuzun altındaysanız diyetisyeniniz sizin içinde bir beslenme programı uygulayacaktır. Bunun nedeni her kalorisi yüksek besinin vücudunuza faydalı olmamasıdır. Boş kalorili yiyeceklerin faydasını göremeyeceğiniz aşikardır. Çünkü sağlığınız tehdit altına alınmış olur. Nasıl ki kilo vermenin altın kuralı harcadığınız enerjiden fazlasını almamaksa, kilo vermek için de altın kural harcadığınız enerjiden daha fazla besin tüketmeniz, enerji depolamanızdır. Ancak diğer altın kural olmadan bu pek işe yaramayacaktır. Oda kesinlikle uygulanması gerekenleri düzenli şekilde uygulamanızdır.

Hazırladığınız programı hayatınızda sabitleyip, yaşam alışkanlıklarınızın yanına iliklemeniz gerekmektedir. Bunun yanında aldığınız besinlerin boş kalorili olmaması için besin değeri yüksek ve kalori kaynağı yüksek olmalıdır. Kilo verirken de hızlı kilo vermek diyetisyenler tarafından onaylanmaz aynı durum kilo almak isteyenler için de geçerlidir. Ayda 1 veya 1.5 kilo almanız uygun olacaktır. Normalde aldığınız kaloriyi 300 kalori kadar arttırmanız gereklidir. Kilo aldıran besinler arasında peynirler, kepekli ve tam tahıllı ekmekler, makarna ve muz yer almaktadır. Bu gıdalar besin lifi açısından oldukça zengindirler.

Kilo almak için nasıl  beslenmeliyim!
Kilo almak için nasıl  beslenmeliyim!

Genellikle kilo verdiren besin gurupları yendiği için kilo aldıran yiyecekler herkes tarafından pek bilinemez. Herkesin ideal bir kilosu vardır. İdeal kilo ve normal kilo nedir? Öncelikle aşırı zayıf olmanın ve boyunuza oranla kilonuzun normalin altında olması sizin bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olmaktadır. Bundan ötürü viral yolla bulaşan hastalıkları kolay kapabilirsiniz, bakterilerle savaşamayan bir bağışıklık sisteminiz olur. Kas kütleniz az olur. Özellikle kadınlar için önemli olan cilt ve tırnak yapısıdır. Normal kiloda ki bir insana göre aşırı zayıf kırılgan tırnaklara ve kusurlu bir cilde sahip olursunuz. Hormon yapınızda bozukluklar meydana gelir. Bundan dolayı düzensiz adetleriniz olur, kemiklerde kırılganlık meydana gelir.

Kilo almak için nasıl  beslenmeliyim!

Kilo aldıran yiyecekler herkes için aynı etkiyi yaratmayabilir. Bunda etkili olan değişken faktörler bulunmaktadır. Bunların içinde yaş aralığınız önem arz eder. Metabolizma hızınız, sağlık koşullarınız farklıları oluşturan diğer nedenlerdendir. Bir diyetisyene başvurmalısınız ki bu konuda size yardımcı olabilsin. Hayvansal yağlar dendiği zaman akıllara balık ve et yağları gelir. Bol kolesterol içeren bu besinler dikkatli tüketilmelidir.100 gram tereyağı 900 kalori yaparken, 100 gram balık yağı 910 kalori yapmaktadır. Bitkisel yağlar da aynı hayvansal yağlar gibi bol kalorilidir. Kanola yağı, soya yağı, zeytinyağı örnek verilebilmektedir.100 gram bitkisel yağ 900 kalori içerir. Bu çeşitteki yağları her hafta dengeli bir şekilde tüketmelisiniz.

Kilo aldıran yiyecekler arasında birçok besin sayılabilir.
Kilo aldıran yiyecekler arasında birçok besin sayılabilir. Bunlar; esmer pirinç, avakado, hindistan cevizi, kuru üzüm, ananas, elma suyu, kuzu ciğeri, patates ve kızartması, ceviz, susam, tereyağı ve yumurtadır.

Kilo aldıran yiyecekler arasında birçok besin sayılabilir. Bunlar; esmer pirinç, avakado, hindistan cevizi, kuru üzüm, ananas, elma suyu, kuzu ciğeri, patates ve kızartması, ceviz, susam, tereyağı ve yumurtadır.

Kilo almak kadar vermek için de bir çok özel yöntem vardır. İşte bu yöntemlerden bazılarını sizler için hazırladık.

Kilo aldıran yiyecekler nelerdir? Nasıl kilo alabilirim?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası