Matcha çayı hakkında bilinmesi gereken 5 şey

Bu yeşil çay formu çok fazla yakın zaman içinde çok popüler oldu. Peki Matcha nedir? Matcha çayı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

Son zamanlarda matcha çayı hakkında sosyal medya üzerinden çok fazla soru soruluyor; Bu modaya uygun yeşil çay yaygınlaşıyor ve özel kahve severleri bile kendisine hayran bırakarak kazanıyor. Matcha’yı merak ediyorsanız, işte bunun ne olduğu ve artı sağlık yararları hakkında daha fazla bilgiyi sizler için hazırladık.

Matcha çayı nedir? Nasıl tüketilir!

“Matcha” kelimesi aslında Japonya’dan gelir ve “öğütülmüş çay” anlamına gelir. Mat, zemin anlamına gelir ve Cha çay anlamına gelir.

Matcha çayı Japonya’da popüler bir çaydır. Bu çay için en iyi gölge yetiştirilmiş çay yaprakları toplanır ve toz haline getirilir. Diğer çaylardan farklı olarak, sadece yaprak özü yerine bütün yaprak çayı tüketilir. Sıcak su ile karıştırılarak belirli bir şekilde dökülür ve çay olarak tüketilir veya dondurma, kek, meyve, süt veya benzeri ürünler gibi diğer yiyeceklerle birleştirilebilir.

Matcha yeşil çayın özel bir şeklidir

Matcha tam anlam karşılığı “toz çay” anlamına gelir. Geleneksel yeşil çay içmek için demlediğinizde, yapraklardan bileşenler sıcak suya infüze edilir, daha sonra yapraklar atılır. Matcha ile, ince toz haline getirilmiş ve bir çözelti haline getirilmiş gerçek yaprakları içiyorsunuz, geleneksel olarak bir çay kaşığı matcha tozunu bir fincan sıcak suyla (kaynatmadan daha az ısıtılmış) karıştırıp köpürene kadar karıştırıp içebilirsiniz.

Geleneksel yeşil çayın aksine, matcha hazırlığı, çay bitkilerinin hasat edilmeden önce gölge bezleriyle kaplanmasını içerir. Bu, yaprakların büyümesini daha iyi lezzet ve doku ile tetikler. Yapraklar elle seçilir, fermantasyonu durdurmak için kısa bir süre buharda pişirilir, daha sonra kurutulur ve lezzetini derinleştiren soğuk depoda yaşlandırılır. Kurutulmuş yapraklar daha sonra ince bir toz haline getirilerek taşlanır.

Matcha ile sağlıkla kalın

Matcha ile sağlıkla kalın
Matcha ile sağlıkla kalın

Matcha yüksek kaliteli çaydan yapıldığı ve tüm yapraklar yutulduğu için, demlenmiş yeşil çaydan daha güçlü bir besin kaynağıdır. Matcha, az miktarda vitamin ve mineral sağlamanın yanı sıra, kalp hastalığı ve kansere karşı korumanın yanı sıra daha iyi kan şekeri regülasyonu, kan basıncını düşürme ve yaşlanma karşıtı olan polifenol adı verilen antioksidanlar açısından da zengindir. Matcha’daki EGCG adı verilen başka bir polifenolün, metabolizmayı arttırdığı ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı veya durdurduğu gözlenmiştir.

Matcha çayı kafein içerir

Matcha’da bütün yaprakları tükettiğiniz için, bir fincan demlenmiş çaydan üç kat daha fazla kafein alabilirsiniz. Matcha meraklıları, matcha’nın kahveden gelen kafein ile karşılaştırıldığında, uyuşukluk olmadan gevşemeye neden olan l-theanine adlı doğal bir madde nedeniyle bir “uyanıklık ve sakinlik” verdiğini söylüyor. Yine de, iyi bir gece uykusu sağlamak için yatmadan en az altı saat önce tüm kafein formlarını (matcha dahil) karıştırmanızı tavsiye ederiz.

Geleneksel olarak meditasyon içerir

Matcha’nın hazırlanması Japon çay törenlerinin odak noktasıdır ve Zen ile uzun zamandır ilişkilendirilmiştir. Muhtemelen bu kadar popüler olmasının bir nedeni de meditasyonun gittikçe yaygınlaşıyor olmasıdır.

Toz tatlandırıcılar kullanılabilir

Matcha tadı güçlüdür. Bazı insanlar onu çim veya ıspanak benzeri olarak tanımlar ve umami tadı vardır. Bu nedenle lezzetini arttırmak için tatlandırılabilir.

Geleneksel matcha tozunu sevmeyenler için toz bir karışım hazırlayabilirsiniz. İlk olarak şeker ve süt tozu ve kakao da ekleyerek içebilirsiniz. Bu karışım ile sıcak çikolata tadı elde etmiş olursunuz.

Matcha yemeklere dahil edilebilir

Matcha şeflerin sıcak tariflerinde de yerini almaya başladı, sadece bir içecek olarak değil, hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde bir bileşen olarak kullanabilirsiniz.

Google da aratarak matcha tarifleri, matcha kekleri, kekler ve pudinglerden matcha çorba, stir-frys ve hatta matcha guacamole kadar her şeyi bulabilirsiniz!

Ancak kurşun ile ilgili endişeler olduğu nedeniyle, “matcha deliliğin” den kaçınmayı öneriyorum. Süper yiyeceklerle bile, çok iyi bir şey elde edebilirsiniz. Bu yüzden saf, organik, kaliteli matcha arayın ve ılımlılığın tadını çıkarın.

Kaynak: Cynthia Sass
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası