Karışık turşu tarifi Evde karışık turşu yapımı ve püf noktaları!

Kış aylarında yemeklerimizin yanında bayıla bayıla yediğimiz lezzetli turşular hazır almak yerine evde sizlerde yapabilirsiniz. Karışık turşu nasıl yapılır?

İstediğiniz ve özellikle turşu olarak sevdiğiniz malzemeler çok ise hazır karışık turşu almak yerine aşağıda yazılı karışık turşu yapımı tarifini uygulayarak hem daha lezzetli hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik koşullarda turşu yapıp kış boyu sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Karışık turşu için gerekli malzemeler

Karışık turşu için gerekli malzemeler
Karışık turşu için gerekli malzemeler

Karışık turşu için standart olarak kullanılan malzemelerin yanına istediğiniz, sevdiğiniz sebzeleri de ekleyerek turşu yapabilirsiniz. Standart olarak kullanılan malzemeler;

  • 2 kilo kornişon salatalık ( salatalıkların botlarının küçük olmasına özen gösterin ),
  • 1 kilo orta boy taze havuç, 1 kilo taze acur ( boyları kısa olmalı ),
  • 1 kilo orta acılıkta süs biberi veya çarliston biber,
  • 1 kilo kelek ( Kelek olabildiğince küçük olmalı ),
  • 2 adet tüm iri diş sarımsak,
  • 3 tatlı kaşığı limon tuzu,
  • 2 avuç nohut, avuç içi kadar kaya tuzu,
  • 1 tatlı kaşığı çay şekeri, sirke ve su.

Karışık turşu yapılışı

Videolu tarifi için Ustadan Al Tarifi @ustadanaltarifi ne teşekkür ederiz

Turşu malzemelerini iyice yıkamalı ve temizlemelisiniz.  Orta boy havuçların kabuklarını ince ince soyun.  Soyduğunuz havuç ile birlikte acuru ister halka halka ister farklı şekillerde doğrayın. Keleği de aynı şekilde  ince dilimler halinde doğradıktan sonra biberleri bir iğne yardımıyla iki veya üç farklı noktadan delin. Kornişon salatalıkların sap kısımlarını keserek temizleyin. Malzemeleri hazırladıktan sonra tekrar yıkayın ve turşu suyu hazırlama işlemine geçin.

Turşu suyu hazırlanması

1.5 bardak sirke için, 6 bardak suyu karıştıracak şekilde karışım hazırlayın. Karışımın içine tuz ve şekeri ilave ederek iyice karıştırın. Sirke ve su içinde eriyen tuz ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırmanız gereklidir. Karıştırma işlemi bittikten sonra kaya tuzunu karışıma ekleyin ve karışımı bekletin.

Turşunun Kurulması

Aldığımız kavanozların dibine nohutlarımızı yerleştirip üzerine biraz sarımsak taneleri koyarız. Bu malzemelerin üzerine diğer turşu malzemelerini istediğimiz sırada ya da karışık olarak aralarına sarımsak taneleri gelecek şekilde kavanozlara doldururuz. Kavanoz ağzına kadar dolduktan sonra karışım suyunu yavaş yavaş kavanozun ağzına gelene kadar doldururuz. Turşu kavanozunun ağzına oluşacak kepekleri çekmesi için asma yaprağı ya da maydanoz yaprağı koyabilir veya aktarlarda satılan turşu suyunun kepek oluşturmasına karşın kurutulmuş nane koyabilirsiniz. Bu sayede kavanoz kapağını açtığınızda sirkenin yol açtığı kepeklerle karşılaşmamız olursunuz. Turşu kurulduktan sonra ortalama 30 ile 45 gün arasında ağız tadıyla yiyebileceğiniz hale gelecektir. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Karışık turşu tarifi Evde karışık turşu yapımı ve püf noktaları!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası