Evlerde doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmeli

Günümüzün modern tasarım evlerinde tasarımın en özel ayrıntısı tabi ki de aydınlatma ürünleri. Evlerde doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmeli yazımızda sizlere bu konuda detaylı bilgiler veriyoruz.

Thomas Edison 21 Ekim 1879 tarihinde elektriği icat etti edeli, elektrik vaz geçilmez yaşam kaynaklarından biri oldu. Her ne kadar telekominikasyon cihazlarından, tv lerde, küçük ev aletlerinde elektrikten yararlanıyor olsak da kuşkusuz en çok elektriğe ihtiyacımız olan alanlar aydınlanma ürünleridir. Aydınlatma ürünleriyse büyük annelerimizin ya da annelerimizin döneminde gayet mazbut lambalardan oluşuyorken, günümüzde tasarımcıların elinde bir sanat eserine dönüşüyor adeta. O halde Evlerde doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmeli gelin birlikte inceleyelim.

Doğru ışık ve ışık açı uygulaması

Evlerde Doğru Aydınlatma Ürünü Seçimi Nasıl Olmalı
Doğru ışık ve ışık açı uygulaması

Günümüzde; avizeler, elektrikli ayaklı şamdanlar, abajurlar, lambaderler, ledli aydınlatıcılar, aplikler kocaman bir lamba kartelası sunuyor bizlere. Elbette bunları seçerken evlerimizin büyüklüğünü, stilini ve kullanım alanlarımıza göre ışık ihtiyacını değerlendirmeliyiz. Aydınlatmalar, doğru ışığın doğru yerden yeterli miktarlarda yansıması konusunda en önemli öğelerdendir. Örneğin yanlış yere yanlış KWT larda seçilen bir lamba bizim için bir kabusa bile dönüşebilir. Okuma- çalışma alanlarında az gelen yetersiz ışıklar bizi deli edebileceği gibi tv ünitelerinin bölgesinde bulunan göze batıcı yansımalardaki ışıklar da göz rahatsızlıklarına dahi neden olabilir.

Evlerde doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmeli

Işık kullanımında temel mantık ve amaç; her zaman sıkça kullanılan alanlarda aydınlık saçan ışık kaynağı ve uyku- dinlenme alanlarındaysa soft ışık kullanımı üzerinedir. Siz de evinizin muhtelif yerlerine göre ışıklandırmalarınızı bu mantıkla yapabilirsiniz. Örneğin yemek masalarının, çalışma odalarının ya da konuklarınızı ağırladığınız yerlerin odak noktalarına yüksek kilowatlardaki ampullerle donanmış avizelerden yerleştirebilirsiniz. Aksine tv ünitelerinin bulunduğu yerlere dinlendirici aplikler ve uyku alanlarınıza da yumuşacık ledlerden yerleştirebilirsiniz.

 

Mekana yayılan ışık kaynakları için uygun odak noktası seçimi

Evlerde Doğru Aydınlatma Ürünü Seçimi Nasıl Olmalı
Mekana yayılan ışık kaynakları için uygun odak noktası seçimi

Mekanlarda şık bir aydınlatıcının büyüsüne kapılarak tek bir noktaya fokuslanmak ve tek noktadan ışık yansıtmak çoğu zaman iyi bir fikir olmayabilir. Tersine slon ya da odalarda ışık her zaman farklı miktarlarda ve farklı köşe alternatifleriyle hali hazırda bulunmalıdır. Böylelikle evinizde parti veriyorken de, yorgun bir günün sonunda da hem sizi coşturacak ışık kaynaklarınız hem de dinlendirecek olan lambalarınız olacaktır. Modern tavan lambası, halojen lamba, köşeye – bucağa ya da büfenizin ardına hatta tv ünitenize gizlenmiş led ışıkları, ayaklı lambaderler daha çok modern evlere yakışan stiller sergiler. Yani sıra aplikler, sarkıtlı bir avize ya da kristal bir abajur veya şamdanlı bir avize ise klasik tasarımlı ağır salonlar için idealdir. Evlerde doğru aydınlatma ürünü nasıl seçilmeli konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası