Ev temizliğinde soğan kullanmanın 6 püf noktası

Yemeklerin vazgeçilmez malzemelerinden olan soğanın, ev temizliğinde soğan ile lekeleri çıkarma konusunun 6 püf noktasını sizler için araştırdık.

Soğan denildiğinde aklınıza doğrarken ağladığınız, aşırı yediğinizde oluşan mide ağrıları, ellerinizde çıkmayan kokular gelmektedir. Soğan bu konular dışında da hayatımızda yer edinmiş bir besindir. Soğan özü çok defa kullanmış olduğunuz kimyasal temizlik ürünleri içinde kullanılmıştır. Latin adı ‘’ cepe ‘’ olan soğanı ev temizliğinde doğal hali ile de kullanabilirsiniz. Peki ev temizliğinde soğan, temizlik amaçlı olarak nerelerde nasıl kullanabiliriz?

Ev temizliğinde soğan kullanımı

Ev temizliğinde soğan kullanımı
Ev temizliğinde soğan kullanımı

1 ) Ekmek kızartma makinesi kullanan biriyseniz kızarmış ekmek kalıntılarından kolay bir şekilde kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey ince dilimlenmiş olan soğan dilimlerini kızartma makinesi içine koymak ve kızartma makinesini çalıştırmaktır. Isınan soğanın buharlaştıracağı asitler kızartma makinesi içindeki kalıntıları bulunduğu yerden sökecektir. 15 dakika içinde tertemiz bir ekmek kızartma makinesine sahip olabilirsiniz.

2 ) Yemek pişirirken ocaklarınızda oluşan lekelerden kurtulmanın en doğal ve en kolay yöntemi soğan kullanmaktır. Bir parça soğanı keserek bu lekelerin üzerine sürdüğünüzde lekelerin silindiğini ve yok olduğunu göreceksiniz. Soğanın kir sökücü özelliğinin yanında asitli bir içeriğe sahip olan sütü kirlerin kolayca sökülmesini sağlar.

3 ) Yağ atıklarının biriktiği ve temizlemesi zor olan aspiratörlerin temizliğinde de soğanı kullanabilirsiniz. Ocaklarda oluşan lekelere yaptığınız gibi aspiratör içine ve davlumbaz içine soğanı sürerek temizlik yapabilirsiniz. Doğal bir şekilde yapacağınız temizlik sonrasında oluşacak kokuyu yok etmek içinde lavanta yağını bir parça pamuk yardımı ile aspiratör içine sürebilirsiniz.

Ev temizliğinde soğan ile yağ lekelerini çıkarın

4 ) Evinizin pencerelerinde oluşan kirleri yok etmek ve lekeleri ortadan kaldırmak için yapmanız gereken işlem bir parça soğan ile bu kısımları ovmaktır. Soğan sayesinde hem pencere içleri ve çevresi temizlenecek hem de soğanın bırakacağı koku böceklerin bu kısımlara gelerek yerleşmelerini de önleyecektir. Soğan köylerde böceklere karşı kullanılan etkili bir silah olarak bilinmektedir. Şehir yerleşimlerinde kokusu nedeni ile kullanılmayan bir besin olarak kabul edilir.

5 ) Krom, gümüş, bronz gibi metallerden yapılmış olan aksesuarların parlatılması ve doğal yollardan parlaklığına kavuşmasının sağlanabilmesi için soğan kullanabilirsiniz. Soğanı metal yüzeylere sürerek parlaklığını artırabilir, gözle görülmeyen ancak parlaklığı azaltan kirleri ortada kaldırabilirsiniz. Metal içerikli aksesuarlarınızı  soğan kullanarak parlattıktan sonra parlatıcı kullanarak  parlaklığın daha uzun süreli olmasını sağlayabilirsiniz.

6 ) Yemek pişirirken kullandığınız tencereler, tavalar, kahve yaptığınız cezvelerin alt kısımların oluşan yanıklar, kararmalar, lekeleri soğan yardımı ile ortadan kaldırılabilir. İri bir soğanın başını keserek yanıkların ve kararmaların üzerine biraz bastırarak sürdüğünüzde kolayca lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Yanık lekelerini yok ederken  metale zarar vermek istemiyorsanız soğanı mutlaka kullanmalısınız.

Ev temizliğinde soğan kullanmanın 6 püf noktası
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası