Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?

Dudak çatlaması, dudakların kuru kabuklu veya çatlamış olduğu bir semptomdur. Dudak yüzeyinde kırılmalar, dudaklarda ağrı ve kanama bir durum olabilir.

Özellikle son baharın soğuk ve kuru havasını iyice hissettirdiği şu günlerde dudaklarımızın çatlayabilir ve bu çatlakların yaralara dönüşebilir. Dudaklarımız, dudak çatlaması cildimizin altında bulunan ve cildimizi besleyen yağ bezlerinden mahrum olduklarından kolayca kurur ve çatlarlar. Dudak çatlakları bir süre sonra da yaralara dönüşür.

Soğuk havada gündeme gelen cilt kuruluğu, ciltte meydana gelen çatlaklarımız değişmiyor. Bugün size zaman zaman gün içinde canımızı acıtan dudak çatlamaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?
Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?
  • Değişen hava koşulları

Dudak çatlaması en çok kuru soğuk havalarda veya yazın güneşe maruz kalınması sonucu görülür.

Bol su tüketmek,

Dudak kremi kullanmak,

Kuru ortamlardan kaçınmaya çalışmak.

  • Alerjik durumlar
  • Bilmeden kullanılan kimyasallar
  • Bazı yaşanılan rahatsızlıklar
  • İlaçların yan etkisi

Tansiyon hastalarının sıkça kullandığı ilaçların en önemli yan etkilerinden biri dudak çatlamasıdır.
Psikiyatri alanında kullanılan lityum içerikli ilaçlar, dudak çatlamasına neden olabilir.

1 ) Vücudumuzun gereğinden az su  tutması yani dehidrasyon

Vücut genel olarak susuz kaldığında dudak dokuları kurur ve uzun süre kuru kaldıklarında çatlamaya başlarlar.  Susuz kalan dudak dokuları nemlilik özelliğini kaybettiklerinden kolayca çatlayabilirler.

2 ) Nefes için ağzı kullanmak

Nefes alış verişini ağızdan yapan insanlar veya spor yapanlar sürekli olarak nefes alıp verdiklerinden dudaklarının nem, kaybolur ve dudaklar kuruyarak çatlarlar. Horlama rahatsızlığı olanlar da ağızdan nefes alıp verdikleri için  dudakları kurur ve çatlar.

Horlamaya ne iyi gelir? Horlama sorunu nasıl geçer?
Horlamaya ne iyi gelir? Horlama sorunu nasıl geçer?

3 ) Dil ile dudaklarla oynama ve dudakları ısırma

Dilimiz gün içinde istem dışında olsa dudaklarımızı sürekli yalar ve dudaklarımızın üzerinde bulunan kaygan tabakayı siler. Bu durum dudak çatlakların oluşmasına sebep olur. Dişlerimiz ile dudaklarımızı ısırdığımızda da aynı durum oluşur. Dudaklarımızı ısırdığımızda  dudağımızın kanaması çatlakların oluşumunu  kolaylaştırır.

4 ) Fazla Vitamin alınması

Belirli rahatsızlıklar için A ve C vitaminin fazla alınması vücut genelinde kuruluğa neden olacağından dudaklar da çatlaklar oluşabilir.  B1, B2, B3 vitaminlerinin olması gerekenden az alınması durumları vücutta cinko , magnezyum ve demir eksikliğine yol açar. Bu durum dudak çatlamasına neden olur.

5 ) Diş macunu ve fırça seçimi

Diş macunları flor içerdikleri için dudaklarda kuruluk oluştururlar. Ancak kötü diş macunları etkili olmaları için daha fazla flor içeriğine sahip oluyor ve dudakların çatlamasına sebep oluyorlar. Diş macunu seçerken içerik ve etken maddelerine dikkat edilmelidir. Sert diş fırçaları de fırçalama esnasında dudaklara zarar vererek çatlamaya sebep olurlar.

Diş macunu ve fırça seçimi
Diş macunu ve fırça seçimi

6 ) Turunçgil ve asitli sebze, meyveler

İçerisinde bolca asit bulunduran meyveler yendiğinde içerdikleri asitler dudak üzerinde birikerek dudak kuruluğu ve dudak çatlakları oluşturur.

7 ) Hastalıklar

Diyabet, down sendromu, sedef hastalığı, tiroid bezi rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak dudak kuruluğu ve çatlakları oluşturduğu bilinmektedir.

8 )  Dudakların aşırı soğuğa, poyraza maruz kalması

Dudaklarımızın nemliliğini yok eder ve dudakları kurutur. Bu durum dudak çatlaklarına ve dudak yaralarına sebep olur. Dudakların aşırı sert rüzgarlara maruz kalması da dudaklarda çatlak oluşturur.

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?
Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?

Nemlendirici rujlar

Dudak kuruluklarının ve çatlaklarının temel sebebi nemsiz kalması olduğundan güvenilir markaların nemlendiriciyi rujlarını mutlaka sürmelisiniz. Bu sayede dudaklarınız beslemiş olursunuz. Normal rujlarda dudakları ıslak tuttuğundan kullanılmalıdır.

Bal tüketin

Vücut için en önemli nemlendirici gıda baldır. Bu nedenle bir çok doğal kürün içine dahil edilir. Bol bol doğal bal tüketerek dudaklarınızı kurumaktan ve çatlamaktan koruyacaktır.

Sahte bal nasıl anlaşılır? Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Sahte bal nasıl anlaşılır? Balın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Zeytin yağı, avakado yağı ve hint yağı

Dudaklarınızı nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için bu yağlardan arada parmağınızla dudağınıza sürerek bir kaç dakika dudağınız üzerinde kalmasını sağlayın. Doğal nemlendirme özelliği olduğundan dudaklarınızı koruyacaktır.

  • Dudaklarınızı sık sık yalıyorsanız, bu alışkanlığınızı bırakmaya çalışın.

Bol bol  sıvı alın

Vücudun genel olarak nemsiz kalmasını önlemek için bol bol su tüketmelisiniz. Bu sayede dudaklarınız için gerekli olan sıvı almış ve dudaklarınızı nemli tutmuş olup  dudaklarınızı korumuş olursunuz.

Gül yaprağı kürü

Gül yapraklarını yıkayıp ezin. Ezdiğiniz ve özünü çıkardığınız  gül yapraklarının üzerine biraz süt dökerek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza gün içinde iki veya üç kere sürün ve bir kaç dakika bekletin. Sonra temizleyin. 3. Günün sonunda dudaklarınızın doğal olarak nemlendiğini ve renginin değiştiğini fark edeceksiniz.

Dudaklarınızı aşırı güneşten, aşırı ayazdan, aşırı rüzgardan, aşırı soğuktan mutlaka korumalısınız. Dudaklarınızı koruduğunuza fiziksel sebeplerden dolayı çatlaklar ve ileri derece yaralar meydana gelmeyecektir.

Ayrıca doktorunuzun vereceği kremleri kullanarak tıbbi müdahale ile çatlakların kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl önlenir?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası