Diş apsesi belirtileri nelerdir? Diş apsesi tanı ve tedavisi nasıldır?

Kadın, erkek, çocuk farketmeksizin herkeste görülebilen diş apsesi sorununun belirtileri, nedenleri, tanı ve tedavi yöntemlerini makalemizde bulabilirsiniz.

Diş apsesi her yaş grubunda görülebilen ve oldukça sık rastlanan bir durumdur. Komplikasyon oluşumunun önüne geçmek için, kısa sürede tedavisinin yapılması önemlidir. Net bir deyişle diş ve diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyona diş apsesi denilmektedir. Bu sorun oldukça rahatsız edici olabilir ve zaman içinde daha da kötüleşebilir.

Diş apsesi belirtileri nelerdir?

Diş apse problemi sorununda en çok görülen belirti ağrıdır. Bu ağrılar oldukça yoğun, zonklama şeklinde ve kalıcı olarak görülebilir. Sıklıkla da kulaklara ve çeneye kadar yayılabilir. Diş eti apsesi bulunan bir kişinin dişleri ve diş etlerinde sıcak ve soğuğa duyarlılık ve çiğneme esnasında basınç hissi ortaya çıkabilir. Apse nedeniyle ortaya çıkan ateşlenme, boyun ve çenede yer alan lenf bezlerinde şişme görülebilir. Ağızda kötü tat oluşabilir.

Diş apsesi nedenleri nelerdir?

Diş eti apsesi, enfeksiyonu kamufle etmek amacıyla bir irin torbası oluşmasının sonucudur. Bu da diş apselerinin, vücudun kendini koruma yöntemlerinden biri olduğu anlamına gelir. Apse oluşumunun en büyük nedeni çürüklerdir. Dıştan giren patojenler, çürüklerin arasından rahatlıkla diş köklerine ulaşabilir. Ayrıca diş bakımının iyi yapılmadığı durumlarda da bu sorun görülmektedir. Bunun yanı sıra şekerli ve asitli gıdalar tüketmekte diş apselerinin oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Diş apsesinin tanı ve tedavisi

Diş apsesi tanı ve tedavisi
Diş apsesi tanı ve tedavisi

Diş apsesinin tanısının konması için bir diş hekimine görünmek gerekir. Hekiminiz apse olduğunu düşündüğünüz bölgeyi inceleyecek, gerek duyarsa enfeksiyonun yayıldığı bölgeyi saptamak için röntgen ya da MR görüntüleme tekniklerini isteyecektir. Bu şekilde tanı konulduktan sonra, doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemlerinden birine harfiyen uymanız gerekmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

Apse boşaltılması: Apsesinin üzerine ufak bir kesik atılarak apsenin içinin boşaltılmasıyla yapılan bu tedavinin sonunda, apsenin olduğu bölge tuzlu bir çözeltiyle temizlenmektedir.

Endodonti uygulaması: Bu tedavi dişi delerek, dişin içinde yer alan özün çıkarılması ve apsenin bu şekilde boşaltılması işlemidir. İşlem bittikten sonra dişin üzerinde açılan boşluk, dişin kök kanalına kadar kapatılmaktadır.

Antibiyotik tedavisi: En çok tercih edilen tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir. Antibiyotik tipi ilaçlar enfeksiyonun yayılmasını engeller, hatta ortadan kaldırabilir.

Ekstraksiyon: Eğer yukarıdaki tedavi yöntemlerinin hiçbiri apsenin iyileşmesine fayda sağlamıyorsa, hekiminiz dişinizi çekerek bu sorunun önüne geçecektir.

Diş apsesi belirtileri nelerdir? Diş apsesi tanı ve tedavisi nasıldır?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası