Ağız kokusu neden olur? Kötü ağız kokusu nasıl geçer!

Ağız kokusu bir çok insanda sıklıkla rastlayacağımız bir hastalıktır. Kendinizi ve çevrenizdeki insanları rahatsız eden ağız kokusu neden olur?

Arkadaşlar arasında bir sohbetin ortasında sürekli ağzınızı kapatma ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Ağzınızdan kötü kokular geliyor olabilir. Başkalarının kötü ağız kokularını duyuyor ve sizin nefesinizin de kötü koktuğunu düşünüyor olabilirsiniz. Eğer bu size sık sık oluyorsa, kötü ağız kokusunu gidermek için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu değerlendirmeye başlamalısınız. Peki ağız kokusu rahatsızlığı neden olur?

Mağaza ve eczane rafları, ağız kokusu ile mücadele etmeye ve sağlıklı bir ağız geliştirmeye yardımcı olan bir dizi sakız, nane ve gargara vb gibi ürünlerle doludur. Bu ürünlerin kullanımı ağız kokusunda geçiçi olarak işe yarayabilmektedir.

Ortaya çıkan kokunun kaynağı değişkenlik gösterir. Ağız kokusu az olan bazı insanlar nefesleri için çok fazla endişe duyabilirken, diğerleri çok az endişe duyuyorlar çünkü nefeslerinin kötü olduğunu anlamıyorlar.

Bunu yapmak isteyen birini bulmak zor olabilir, ancak kendi başınıza yapmak neredeyse imkansız olduğu için nefesinizin durumunu değerlendirmek için yakın bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Ağız kokunuz varsa, ağız hijyeni alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Bir şeyler yedikten sonra dişlerinizi ve dilinizi fırçalamak, düzenli diş ipi kullanmak ve bol miktarda su içmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri kötü ağız kokusunu gidermede etkilidir.

Ağız Kokusu Nedir?

Halitosis olarak bilinen ağız kokusu, bazı gıdaların, sağlık koşullarının veya zayıf diş alışkanlıklarının neden olabileceği kötü kokulu bir nefes olarak tanımlanır.

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız Kokusu Belirtileri
Ağız Kokusu Belirtileri

Kötü ağız kokusuna sahipseniz veya kötü nefes aldığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki belirtileri dikkate alın. Ne tür çözümler bulabileceğinizi anlamak için diş hekiminize başvurmalısınız. Aşağıdaki belirtiler ağızınızın kötü kokup kokmadığı konusunda size yardımcı olacaktır.

Ağız kokunuz uygun diş hijyeni ve düzenli kontrollere rağmen devam ediyorsa, diş hekiminize başvurun. Diş hekiminiz daha ciddi bir durumun kötü nefesinize neden olduğundan şüpheleniyorsa, kokunun nedenini bulmak için sizi bir doktora yönlendirebilirler.

  1. Genel olarak nazal burun damlası veya mukus
  2. Sabit bir ekşi veya acı metalik tadı
  3. Sık boğaz temizliğine neden olan kalın tükürük
  4. Dil üzerinde beyaz bir kaplama
  5. Kalıcı ağız kuruluğu
  6. Diş ve diş etleri çevresinde birikme

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun en yaygın nedenlerden biri, dişlerinizin içinde ve çevresinde kalan yiyecek parçacıklarıdır. Fırçalanmamış ya da temizlenmeden bırakılmışsa, bu gıda parçacıkları ağzınızdaki bakteri miktarını artırabilir ve ağız kokusuna neden olabilir.

Nefesinizin ekşimesine neden olabilecek bazı yiyecekler de vardır: soğan, sarımsak ve bazı sebzeler. Bir kez tüketilip sindirildiklerinde, bu yiyecekler kan dolaşımınıza girer ve bu da sonunda kötü nefesin kaynaklanabileceği akciğerlere ulaşır. Günlük fırçalama ve günlük diş ipi kullanımı dişlerinizin veya diş etlerinin etrafına yapışabilecek sinir bozucu gıda parçacıklarından kurtulmak için esastır. Dilin pürüzlü yüzeyi aynı zamanda koku üreten bakterileri de hapsedebilir. Ve eğer takma dişler düzenli olarak temizlenmezse veya uygun şekilde oturmuyorsa, kokuya neden olan bakteri ve yiyecek parçacıklarını da barındırabilir.

Pipo veya sigara içiyor musunuz? Ağız hijyeninin sigara içtikten sonra ne kadar iyi olabileceğine bakılmaksızın, tütündeki kimyasallar ağzı tıkar. Sigara içenler veya dumansız tütün kullanıcılarının da diş eti hastalığına yakalanma olasılığı yüksektir.

Ağız kuruluğu ağız kokusunun başka bir nedeni olabilir. Kendi tükürüğünüz, kötü kokulara neden olabilecek yiyecek ve içecek partiküllerinin giderilmesine yardımcı olarak doğal bir temizleyici görevi görür. Ayrıca xerostomia adı verilen ağız kuruluğu ağız kokusuna neden olabilir çünkü tükürük üretimini durdurur veya azaltır. Çoğu insan, her sabah ağızları açık uyuyanlar için daha kötü hale gelen rezil “sabah nefesi” ile hafif bir kuru ağız şekli yaşar. Tükürük bezleriniz ve bazı hastalıklardaki sorunlar kronik ağız kuruluğuna neden olabilir.

Ağız Kokusunun Diğer Nedenleri

Metabolik bozukluklar gibi birçok hastalık ve durum, ürettikleri kimyasalların bir sonucu olarak belirgin bir nefes kokusuna neden olabilir. Bu hastalıkları ve kanserleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Bazı enfeksiyonlar ağız kokusuna, özellikle de oral ameliyattan sonra cerrahi yaraların neden olduğu bilinmektedir. Ağız kokusu ayrıca diş çürümesi, diş eti hastalığı veya bazı ağız yaralarının bir sonucu olabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (veya kronik asit reflü) de sürekli ağız kokusunda bir etken olabilir, bu nedenle düzenli olarak tükettiğinizde asit reflüne neden olabilecek yiyeceklerin bir listesini yaptığınızdan emin olun. Bu yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Ağız kokusunu azaltmaya veya önlemeye yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası:

Dişlerinizi günde en az iki kez, özellikle yemeklerden sonra fırçalayın. Antibakteriyel özelliklere sahip diş macunlarının kötü kokuları azalttığı deneyimlenmiştir. Bunu, gıda parçacıklarını ve plakları dişlerinizden uzaklaştıran düzenli diş ipi ile destekleyin.

Henüz yapmadıysanız, dilinizi fırçalamaya başlayın. Diliniz ağız kokusuna neden olabilecek bakterileri barındırır.

Köprü veya herhangi bir takma diş takıyorsanız, günde en az bir kez, iyice temizleyin. Sık kullandığınız bir tutucu ya da ağızlık varsa ağzınıza koymadan önce her defasında temizleyin ve çıkardıktan sonra tekrar temizleyin. Diş hekiminizin önerdiği temizlik ürününü kullanın.

Ağzınızda düzgün bir şekilde tükürük üretilmesi için tütün, soda, sigara, kahve ve alkol tüketiminden uzak durun. Gün içinde tükürük üretimini artırmak için sakız ya da benzeri şekersiz şeyler kullanabilirsiniz.

Diş fırçanızı düzenli aralıklarla değiştirmeniz çok önemlidir. Her üç ila dört ayda bir yıprandığında diş fırçanızı değiştirin ve tam ve düzgün bir temizlik elde etmek için yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin. Düzenli diş muayeneleriyle birlikte (genellikle yılda iki kez) uygun bir hijyen rejimi, tüm yıl boyunca ağzınızı mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Burun kuruluğu nasıl önlenir? Doğal burun kuruluğu tedavisi

Ağız kokusu neden olur? Kötü ağız kokusu nasıl geçer!
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası