Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar

Her yaz karşımıza çıkan hastalıkla can sıkıcı bir durum ortaya çıkarır. Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar ne zaman kapımızı çalacağını bilemeyiz. Yaz hastalıkları olarak bir çok hastalık vardır, tedavi ve tanıları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Her ne kadar Kış mevsimi hastalıkları ile meşhur olsa da, Yaz aylarında da sık sık rastlayabileceğiniz hastalıklar bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminiz güçlü ve direnciniz sağlam ise bu hastalıklara yakalanmaya bilirsiniz. Fakat hassas bir bünyeye sahipseniz, Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar sizin de kapınızı çalabilir!

Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar bir kaçını söyle sıralayabiliriz;

  • Göz Hassasiyeti
  • Nezle – Grip
  • Güneş Yanığı
  • Gıda Zehirlenmesi
  • Kırım Kongo Kene Böcek Isırığı

Göz Hassasiyeti

Güneş ışığı ile birlikte gözlerde artış gösteren hassasiyet, özellikle açık göz rengine sahip kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bu durum her ne kadar basit ve masum olarak görünüyor olsa da, kornea iltihabı gibi ciddi rahatsızlıklarında kapısını açmaktadır. Yaz hastalıkları arasında sıkça görebileceğiniz göz hassasiyetine karşı, güneş gözlükleri ile gözlerinizi koruyabilirsiniz.  Gözlerde hissedilen hassasiyet ağrı verecek düzeye ulaştıysa veya görmenizde herhangi bir farklılık oluştuysa vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Nezle – Grip

Toplumumuzda yaygın olarak görülen bir hastalık olan nezle, özellikle yaz aylarında sıklaşabilmektedir. Bu mevsimlerde oluşan polenlerin, nezle oluşumuna büyük katkı sağladığını unutmamak gerekir. Polenin yanı sıra Güneş ışığı ve sıcaktan dolayı oluşan nemde nezleyi tetiklemektedir.

Güneş Yanığı

Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar
Güneş Yanığı

Hemen hemen her sene hastane acillerinde güneş yanığı vakalarını görebilirsiniz. Özellikle çocuklar için bu durum ciddi bir boyuta taşınabiliyor. Güneşten alınan ışınlar sonucunda deri yüzeyinde farklı düzeylerde yanıklar, ağrı ve acı yaşanabilmektedir. Yaz hastalıkları arasında en sık görülen bu durumla karşılaşmamak için öğlen saatlerinde güneşten kaçınmalı, koruyucu kremler sürmeden dışarıya çıkılmamalıdır.

Gıda Zehirlenmesi

Sıcaklıkların artması ile artan sorunlardan bir diğeri de gıda zehirlenmesi olmaktadır. Özellikle et ve hayvansal ürün, sıcaktan dolayı daha çabuk bozulabiliyor. Bu nedenle buzdolabı dışarısında yiyecekleri bekletmemeli, şüpheli durumlarda ise bu yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Yaz aylarında buzluktan çıkarılan besinleri oda sıcaklığında bekletmemeli, bunun yerine dolabın alt kısmında çözülmesini sağlanmalıdır.

Kırım Kongo Kene Isırığı

Yaz aylarının korkulan hastalıklarından birisi olan kırım Kongo, kenelerden bulaşabilmektedir. Bu mikroba karşı koruma sağlamak için, piknik alanları ve ormanlık alanlarda mümkün olduğunda uzun giyinmeli, cilde uygun koruyucular sürmeli ve eve dönüşünüzde tüm vücudunuzu kontrol etmelisiniz. Vücudun herhangi bir bölgesinde kene yapışmış ise, kesinlikle keneyi çıkartmaya çalışmadan en yakın hastaneye başvurmak gerekmektedir.

Bununla birlikte; Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar arasında

Çocuklarda isilik, ciltte pişik ve kaşıntı, burun kanaması, ishal ve böcek ısırması gibi farklı hastalıklara da yakalanma riskiniz vardır.

Görülen herhangi bir rahatsızlık da ilk müdahale sonrası doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası