Topuk dikeni nedir? Nasıl anlaşılır! Tedavi yöntemi nelerdir

Topuk dikeni genellikle ayaklarımızın altında meydana gelen bir tendonun kısalması veya küçük yırtıklar oluşması olarak bilinmektedir. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

 

Topuk dikeni rahatzılığı yürümeyi ve adım atma gibi eylemleri gerçekleştirmenizi oldukça zorlaştırmaktadır. Ayağınızın altında taş veya diken batıyor gibi bir his oluşturduğu için sosyal yaşamı oldukça etkilemektedir. Topuk dikeninin ağrısı daha sık şekilde sabah uykudan uyandıktan sonra harekete geçtiğiniz anlarda hissedilir. İlerleyen saatlerde hareketlerinize bağlı olarak ağrısında azalma olabilmektedir. Uzun süreli bir yürüyüş aktivitesi yaptığınızda dinlenmeye geçseniz bile ağrısı devam etmektedir.

Topuk dikeni nedenleri
Topuk dikeni nedenleri

Topuk dikeninin en büyük nedenlerinden biri olarak ayak tabanını destekleyici bağ dokuların iltihaplanması olarak bilinir. Ayak kemerlerinde yer alan gerginlikler ve kalıtsal faktörler de neden olabilmektedir. Bunların yanında kişinin çok fazla kilolu olması ve kullandığı ayakkabıların sert tabanlı ve topuğu rahatsız edici olması önemli nedenlerinden biridir. İşleri sebebi ile uzun süre ayakta kalan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Topuk dikeninin en önemli belirtilerinden birisi, kişilerin dinlenirken bile topuklarında geçmeyen ağrılardır. Başta da belirttiğimiz gibi sabah uykudan uyandıktan sonra ayak ve topuk bölgesinde ağrılar varsa eğer topuk dikeni olma ihtimali fazladır. Baldırlarda oluşan hassasiyet ile birlikte oluşan ağrılar, topuk bölgesinde oluşan şişlikler topuk dikenine işarettir. Kişilerin hareket halinde veya dinlenme pozisyonunda ayaklarında uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir.

 Nasıl anlaşılır

Bu rahatsızlık oldukça yavaş geliştiği için ilk aşamada fark edilmesi zor olabilir hatta bazı durumlarda anlaşılamayabilir. Uzunluğu 1.8 ve 2 cm kadar olduğu an röntgenlerde görülebilir. Yukarıda saydığımız belirtileri kendinizde hissetmeye başladıysanız eğer muhtemelen 1.8 ve 2 cm arasındaki görülebilir büyüklüğe gelmiş demektir.

Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni tedavisi
Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni tedavisi biraz uzun sürebilir. Burada dikkat edilmesi gereken kural tedavi sürecinde inflamasyon oluşumunu durdurmak veya tamamen engellemektir. İnflamasyon oluşumu engellendiği anda topuktaki ağrı ve acı azalacaktır. Peki topuk dikeninde ne gibi tedavi yöntemleri uygulanır gelin birlikte onları inceleyelim.

Fizik Tedavi:

Plantar Fasia adını verdiğimiz topukta ağrıya neden olan rahatsızlığın azaltılmasına yönelik bir tedavi yöntemidir. Ayak tabanı ve topuk bölgesine uygulanan soğutma, germe ve lazer gibi işlemler ile esneklik kazandırılmak amacı ile yapılır. Fizik tedavi ile birlikte uzman tarafından size verilecek egzersizleri evde eksiksiz yapmanız gerekmektedir. Bu egzersizler sayesinde topuk bölgesinde kısalan tendonların eski haline dönmesine yardımcı olunmuş olacak.

Proloterapi:

Hastalıklı doku bölgesine enjekte edilen bir solüsyon sayesinde hasarlı bölgenin tamiri amacı ile ölü hücreleri eski haline getiren bir yöntemdir. Ölü hücreler tekrar aktif hale gelerek topuk dikeninin oluştuğu bölgeyi onarmaktadır. Bununla birlikte ayak tabanında hasar görmüş olan kasların eski gücünü tekrar kazanması sağlanır.

Nöral Terapi:

Vücutta geçmeyen ağrıların temelinde otonom sinir sistemi kaynaklı hasarlar yer almaktadır. Nöral terapi vücuda tedavi için gerekli olan düzenleyici ve uyarıcı etki gönderilmesidir. Bu yöntem ile birlikte hasar gören sinir hücreleri arasında tekrar bir bağ oluşması ve düzenlenmesi hedeflenmektedir.

Topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur

Topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur
Topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur

Topuk dikeni tedavi edilmediği taktirde hasarlı bölge daha da büyüyecek ve daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bunun sonucunda vücutta başka hastalıkların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Birtakım eklem sorunlarının oluşması nedeni ile ayaklar artık işlevini göremez hale gelecektir. Birçok tedavi yöntemi bulunurken ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Tedavisinin kolay ve düzelebilir bir rahatsızlık olduğunu da bilmenizde fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası