Kot pantolon ile ilgili bilmeniz gereken 10 püf nokta

Kot pantolon günlük kıyafetlerimizin en vazgeçilemeyen giysisidir. Bir çok farklı model ve görünüme sahip kot pantolonların hakkında bilmeniz gereken 10 püf noktasını sizler için bu yazımızda araştırdık.

Kot pantolon gerek üzerimize oturan modelleri gerek salaş ve İspanyol paça modelleri ve gerek gösterişi ile hepimizin hayatında yer edinmiş birer eşya birer giysi haline gelmiştir. Kot kumaşından işlenme ve taşlanma şekline göre farklı kalitelere sahip olan kot pantolonlar farklı fiyatlara da satılmaktadır.

Peki çok sık kullandığımız kot pantolonlar ile ilgili olarak bilmeniz gereken altın kurallardan haberdar mısınız? Yıkama yönteminden katlama yöntemine, saklama yollarından koku giderme yollarına kadar bilmediğiniz bir çok konu için aşağıdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Kot pantolon nasıl yıkanır?

Kot pantolon nasıl yıkanır?
Kot pantolon nasıl yıkanır?

1 ) Kot giymeyi seven bir kot tutkunuysanız Kot kumaşının sertliğini koruması için en az 6 ay yıkamadan bekletmelisiniz. Kot kumaşları sürekli giyildiği için giyen kişinin vücudunun şeklini alır ve kalıp haline gelir. Kot kumaşı vücut kalıbınızı oluşturmadan yıkarsanız kalıp kaybolacaktır. Bu nedenle kalıp oluşana kadar yıkamadan giymelisiniz.

2 ) Kot pantolonlar günümüzde taşlandıktan sonra yıkanır ve satışa sunulur. Kot pantolonunuzu sürekli yıkamamalı, soluk ve taşlanmış yüzeyin daha fazla solarak renk kaybına uğramasını önlemelisiniz.

3 ) Kot kumaşı da diğer kumaşlar gibi kokuların sinebildiği bir kumaş türüdür. Eğer kotunuza kötü bir koku sinmişse yapmanız gereken bir poşet içine koyup ağzını bağlamak ve buzdolabı buzluğunda iki gün bekletmektir. Bu süre sonunda kotunuzdaki koku ortadan kaybolacaktır.

4 ) Kot pantolonların renkleri belirli süreler sonunda atar veya solar. Kot pantolonunuzun renginin solmamasını istiyorsanız yapmanız gereken çamaşır makinesinin hassas programını ayarlamak ve soğuk suda yıkamak veya elde soğuk suda yıkamaktır. Bu yöntemler sonucunda pantolonunuzun rengi solmayacaktır.

5 ) Koyu renkli kot pantolonunuzun rengini koruyarak giymek istiyorsanız çamaşır makinesi son durulama işlemine başlamadan önce yarım bardak beyaz sirkeyi ilaç bölümünden yıkama bölümüne ekleyin. Bu işlem kotun koyu rengini koruyacaktır.

6 ) Kot pantolonların elastiki özelliklerini kaybetmemesi için kurutma makinelerinde değil doğal ve açık alanlarda kurutmalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kurutma makinesinin en düşük ayarında uzun süre bekleterek kurutmalı ve elastik özelliğinin kaybolmasının önüne geçmelisiniz.

Kot pantolonlar gardırop’da nasıl saklanır

Kot pantolon gardırop'da nasıl saklanır
Kot pantolon gardırop’da nasıl saklanır

7 ) Kot kumaşları nefes alabilme özelliğine sahip olduğu için gardırop yada elbise dolabında sıkışık köşelerde saklamamalısınız. Katlanmış, sıkışık bir şekilde muhafaza edilen kotlarda gözenekler zarar görerek hava almaz ve kullandığınızda sizi terletir.

8 ) Yeni satın aldığınız kot pantolon uzun ise paça kestirme işlemi yapmadan önce iki kez yıkamalısınız. Kot pantolonlar yıkandığında boydan çekme özelliğine sahiptir.

9 ) Kot pantolonunuz size dar geliyorsa yıkma işleminden sonra açık havada kurutun. Kurutma işlemi sırasında kot henüz yaşken bel kısmını çekiştirin ve genişletmeye çalışın. Bu işlem sonrasında kot pantolonun bel kısmı genişleyecek ve kuruduktan sonra bu şekilde kalacaktır. Sizde kot pantolonunuzu rahatlıkla giyebilirsiniz.

10 ) Kot pantolon alırken önce denemelisiniz. Ancak denem şansınız yoksa bel kısmında yer alan etiketten bel ölçülerine bakmalısınız. Kot pantolonlarda bel ölçüleri 0,5 ölçü az yazılır. Yani 38 beden aldığınız pantolon aslında 38.5 bedendir. 0,5 bedenlik kısım pantolonun çekmesini bağlı olarak fazla yazılır. Yıkama işlemi sonrasında boydan çeken pantolon bel kısmından da daralır. Bu nedenle ölçü az yazılmaktadır.

Kot pantolon ile ilgili bilmeniz gereken 10 püf nokta
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası