İlaçsız kolesterol düşürme yolları?

Kalp hastalığı teşhisi konmadıkça, yüksek kan kolesterolünü düşürmek için ilk tercihiniz ilaç olmasın. Kolesterol, basit bir yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri sayesinde kolayca düşürebilirsiniz.

Kolesterol hastaları kalp hastalıkları ile karşılaşma potansiyeli olan hastalardır. Kolesterol düşürmek için ilaç almak yeterli değildir, yağlı besinleri tükettikçe ve aşırı enerji veren karbonhidrat tüketimini kesmediğiniz sürece kan yağları ve kolesterol yüksek kalmaya devam edecektir.

Kolesterolün kalp hastalıkları konusunda oldukça ürkütücü bir ünü vardır. Fakat hiç yağlı besin tüketmemek, ya da hiç karbonhidrat almamak da zarar vermektedir. O yüzden ölçüyü iyi ayarlamak gerekir.  İnsanın kan hücreleri için D vitamini gerekir, yağ hücreleri olmadan kandaki birçok yararlı bileşik de oluşturulamaz. Fakat aşırısı son derece zararlarıdır. Vücut da bir kısım kolesterolü oluşturmakta bir kısmını ise bizler dışarıdan almaktayız. Safra asidi oluşumunda ve hormonların üretilmesinde yağ asitlerine ihtiyaç vardır.

Daha iyi bir yaşam sürdürmek, yüksek kolesterol seviyelerini ve istenmeyen sağlık sorunlarınızın olmaması için bir kaç basit yaşam tarzı değişiklik önerilerini deneyin.Kolesterol 2 kısma ayrılır, HDL ve LDL olarak incelenen bu kolesterolün iyi olanı HDL dir ve ne kadar yüksek ise o kadar iyidir. LDL ise zararlı olan yağ asitleridir. Kalp hastalıklarına adeta davetiye çıkarır. HDL ise karaciğer dostu bir kolesteroldür. Damarları içten koruma fonksiyonu vardır. Kanda biriken LDL kolesterolü de toplar ve kandan ayırır.

Kolesterol Oranı Kaç Olmalıdır
Kolesterol Oranı Kaç Olmalıdır

Kolesterol Oranı Kaç Olmalıdır

İnsandan insana değişmekle beraber, yetişkin insanlarda 1 desi litre başına 200 mg olması maksimum miktardır. LDL değeri desi litre başına 160, HDL ise 40 mg seviyededir. Bu değerler maksimum değerlerdir. Bununla beraber HDL değerinin 40 mg miktardan daha yüksek olması yararlıdır. LDL nin ise 160 mg değerden daha az olması istenir. Oran olarak LDL/HDL oranı 4 olarak hesaplanır.

Hareket Etmek Kolesterolü Yok Eder

Çok basit bir egzersiz programını her gün yaparak kolesterolü indirmeniz mümkündür. Ancak egzersiz tek başına yeterli değildir. İlaç ve özel beslenme programı eşlik etmelidir.

Doymuş yağlı besinleri kesin

“Tereyağı, peynir, kırmızı et ve kümes hayvanı gıdalarının tüketimini azaltın. Bu ürünler kolesterolü yükselten doymuş yağlarla doludur. ”

Kolesterol Düşüren Besinler
Kolesterol Düşüren Besinler

 

Kolesterol Düşüren Besinler

  • Domates içindeki Likopen kolesterolü düşürür. Damar içine birikmesini engeller.
  • Lifli besinler ve kepekli ekmek, kolesterolü düşürür.
  • Meyve ve sebzelerin hepsinde lif vardır.
  • Soya peyniri içerdiği madde nedeni ile ( sterol) kötü kolesterolü düşürür.
  • Soğan ve sarımsak, LDL kolesterolü düşürür. Sarımsak Allisin maddesi içerir ve bu madde kolesterolü düşürür.
  • Günde 10 ceviz tüketmek kolesterolü yüzde 6 oranında düşürür. 200 mg/dl kolesterol değeri olan bir hasta, her gün 10 ceviz tüketirse, 1 ay içinde kolesterolü 188 mg/dl seviyeye iner. Günde 20 ceviz tüketerek daha da düşürmesi söz konusu değildir.
İlaçsız kolesterol düşürme yolları?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası