Güneş kremi nasıl seçilir? Güneş kreminin faydaları

Cilt sağlığı açısından güneş kremi yaz ve kış kullanılması gereken önemli bir koruyucudur. Güneş kremini seçerken en önemli etken cilt tipinize uygun olmasıdır.

Zararlı güneş ışınlarının ciltle temasında pek çok olumsuz durum ortaya çıkmaktadır. Öncelikle cildin yaşlanmasını hızlandırması, kırışıklık yaratması, leke oluşumuna neden olması, cildin nem dengesini bozması ve diğer cilt rahatsızlıklarını tetiklemesi gibi faktörler nedeniyle güneş kremi kullanımı sağlığımız açısından gereklidir.

Güneş kremi seçerken cildimize en uygun olanı seçtiğimizde optimum faydayı elde etmiş oluruz. Bu nedenle de güneş kreminin seçiminde kuru ciltler için ayrı normal ciltler için ayrı formüldeki güneş kremleri üretilmektedir. Kuru ciltlere özel nemlendirme özelliği olan krem formundaki güneş koruyucular yeterli olurken normal ve karma ciltler için ise emülsiyon olarak bilinen su bazlı kremlerin kullanımı daha doğrudur. Yağlı ciltlerde de su gibi akışkan olan ve mat bir görünüm kazandıran güneş kremi ile güneşin etkilerinden korunmak için doğru ürünün seçimi mümkündür. UVA ve UVB filtreli olan güneş kremlerini tercih ederek en az 30 SBF olan kremleri kullanmanın ve güneş kreminin faydaları da asla unutulmamalıdır.

Güneş kreminin sağlığa faydaları nelerdir?

Güneş kreminin sağlığa faydaları nelerdir?

Ozon tabakası gün geçtikçe zarar görürken yeryüzüne inen zararlı güneş ışınları da artmaktadır. Güneş kremi kullanmanın önemi de bu noktada öne çıkarken güneşten alınan D vitaminine her ne kadar ihtiyacımız olsa da bu noktada riskler de oluşmaktadır. Ultraviyole ışınlarının cildimize temasında oluşan yanıklar ve diğer risklere karşı kısa ve uzun vadede bizi koruyan en önemli ürün güneş kremleridir.

Ayrıca tıp dünyasında da geniş yer bulan ve giderek yayılan cilt kanserine karşı geliştirilen önlemlerin tedaviden daha etkili olduğu da unutulmamalıdır. Cilt kanserine karşı koruma sağlayan güneş kreminin faydaları ile cildimiz ayrıca nem dengesi bozulmadan güneşten de korunmuş olacaktır. Güneşle birlikte oluşan kahverengi ve kırmızı lekeler ise özellikle kadınların en büyük sorunudur. İstenmeyen bu lekeler çeşitli estetik operasyonlar ile dahi tedavi edilemeyebilen durumlardır. Tedaviye gerek kalmadan önlem alarak güneş kremi kullanmanın faydası ve değeri gerçekten önemlidir.

En iyi bronzlaştıran güneş kremi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte deniz, havuz ve plaj mevsiminin de açılması eş zamanlıdır. Herkesin tek hayali olan bronzlaşmak ve güneşlenmek olsa da buradaki en önemli nokta sağlıklı bronzlaşmadır. Güneş kremleri veya losyonları ile daha hızlı bronzlaşmak isteyenlerin dikkat edeceği tek unsur ise sağlıklı bir süreci sağlama amacı olmalıdır. Cildinize ve vücudunuza kalıcı ya da geçici şekilde zarar vermeden güneşlenmeniz sizin genel sağlığınızı da koruyacaktır. Cilt yanıkları, su toplanması, ateş, yanık enfeksiyonu, güneş çarpması, lekelenmeler ve diğer pek çok sorunu beraberinde getiren ihmalkarlıklar ile güneş kreminin faydaları da daha iyi anlaşılmaktadır. Yaz mevsimini ve güneşin keyfini sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacak en iyi bronzlaştıran güneş kremleri ise oldukça fazladır.


Lancaster Sun Beauty Jelly Bronzlaştırıcı krem ürünü ile sağlıklı bronzlaşarak güneşlenmenin keyfini rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Sbf 30 özellikli ve 200 ml formülü ile 149 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır.

Eda Taşpınar Bronzlaştırıcı Sprey ise 200 ml boyutunda Gkf 50 özellikli formülü ile en iyi bronzlaştıran güneş kremleri arasında yer almaktadır. 60 TL fiyat etiketine sahiptir.

Garnier Ambre Solaire Bronzlaştırıcı Yağ güneş kremi ise GKF2 200ML boyutu ve uygun fiyatı ile çok fazla tercih edilmektedir. Besleyici ve yoğun içeriğiyle 55 TL’den satılmaktadır.


Lierac Sunissime Fluide Gkf 50 özelliği ile yoğun koruma sunarken yüz bölgesinde dahi kullanılmaktadır. İçeriğindeki hyaluronik asitli tanecikler ile sağlıklı bronzlaştırma sunan bir üründür.

En iyi bronzlaştıran güneş kremleri seçerken tanınan marka olmasının yanı sıra FDA veya Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeniz gereklidir. Halk arasında kullanılan bazı yağlar veya kremlerin ise güneşten koruma özelliğinin olmadığını asla unutmamalısınız. Doğal olduğu inancıyla kullanılan bu tarz yağ veya kremler çok ciddi şekilde güneş yanıklarına hatta cilt kanserlerine neden olarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Güneş kreminin kullanım saatlerine dikkat!

Güneş kremlerini kullanarak saatlerce güneş ışınlarına maruz kalmamanız da tavsiye edilmektedir. Krem veya losyon kullanarak kendinizi tamamen bu ışınlara ve ısıya maruz bırakmadan güneşlenmeniz ve gölgede de zaman geçirmeniz doğru bir tercih olacaktır. Uzmanlara göre 11:00 ile 16:00 saatleri arası güneş ışınlarından korunmak için güneşe maruz kalınmaması gereklidir.

Ayrıca güneş ışınlarını yansıtan renkteki kıyafetlerin kullanımı kapsamında beyaz, gri, sarı ve pembe gibi açık renklerdeki giysilerin giyilmesi unutulmamalıdır. Çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de güneş kremi denize gidilmese dahi kullanılması çok gereklidir. Şapka ve güneş gözlüğünün kullanımı da hem plajda hem de diğer dış ortamlarda güneşten koruyan diğer koruyucu önlemlerdendir.

Güneş kremi nasıl seçilir? Güneş kreminin faydaları
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası