Böbrekleri temizlemek için 5 doğal öneri

Böbrek temizliği yapmak, toksinlerin ve atıkların böbreklerden uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için belirli yiyecekleri tüketmeyi içerir.

Düzgün işleyen böbrekler, bir kişinin genel sağlığı için hayati öneme sahiptir. Bazı yiyeceklerin, içeceklerin ve bitkilerin tüketilmesi böbreklerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Böbrek temizliği için bir çok farklı yöntem vardır.

Böbreklerimiz de temel besin seviyelerimizi dengeleyen tuz dengemizi koruyan ve vücuttaki atıkları filtreleyerek temizleyen çok önemli görevleri yerine getiren biyolojik makinelerimizdir. Kadınlar, gençler ve yaşlılar en fazla böbrek enfeksiyonu riski altındadır.

Böbrekler vücudu sağlıklı tutan temel işlevleri yerine getirir. Bu iki küçük, fasulye şeklindeki organ kandaki toksinleri süzer, mineral seviyelerini dengeler ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur .

Böbrek temizliği hakkında bilinmesi gerekenler

Böbrek temizliği hakkında bilinmesi gerekenler
Böbrek temizliği hakkında bilinmesi gerekenler

Böbrek temizliği nedir?

Böbrekler vücut için doğal bir filtreleme sistemi olarak hareket eder, atıkları, toksinleri ve kandaki fazla suyu giderir. Vücut yeterince sıvı aldığında böbrekler bile kendilerini temizler.

Böbrek temizleği, vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasına ve daha iyi böbrek sağlığının teşvik edilmesine yardımcı olabilecek özel gıdalar ve otlar tüketmeyi içerir.

Böbrek temizleme programları değişiklik gösterir, ancak genellikle birkaç gün boyunca sınırlı bir diyet tüketmeyi içerir. Bu diyet, insanların vücudu detoksifiye etmesine ve genel sağlığı iyileştirmesine yardımcı olduğuna inandığı tatlılar, meyve suları, çaylar, şifalı bitkiler ve yiyecekleri içerebilir.

Böbreklerin temizlenmesi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki ipuçları böbrek sağlığının iyileştirilmesine ve böbrek hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir:

1 Böbrek temizliği doğal bakımı nasıl yapılır?

Böbrek temizliği doğal bakımı nasıl yapılır?
Böbrek temizliği doğal bakımı nasıl yapılır?

Böbreklerimizin sağlığını korumak aslında vücudumuzun genel sağlığını korumak demektir. Çünkü bu bir zincirleme olay gibi düşünülmelidir, böbreklerin bozulması diğer organların bozulmasını tetikler. Vücuttaki atıkların atılması önlendiği zaman mikroplar üriner sistemimizde hızlı bir şekilde yayılırlar.  Fakat evde, tıbbi prosedürlerden ve hastane kalabalığından uzakta uygulayabileceğimiz basit yöntemlerle böbreklerimizi koruyabiliriz.

2 İş işten geçmeden önlem alın

Unutmamamız gereken bir nokta şudur ki böbreklerimizi hastalanmadan önce korumak hastalandıktan sonra tedavi etmekten daha kolay ve ağrısız olacaktır. Böbreklerimizi korumanın birinci yolu onları susuz bırakmamaktır. Unutmayalım ki hiçbir içecek suyun yerine geçemez ve suyun özelliklerini taşıyamaz. Gün boyunca çay içen kola içen ya da  başka içeceklerle susuzluğunu gideren insanların böbrekleri daha hızlı bozulmaya yüz tutar… Demek ki ilk ve en mühim yöntemimiz böbreklerimizi susuz bırakmamak ve günde en az 2 buçuk litre su tüketmek…

3 Yağlı yiyecekler ve tuz böbrek düşmanıdır

Böbreklerimizi korumanın bir diğer yolu da yağlı yiyecekleri azaltmaktır, özellikle yaz aylarında sağlıklı besinleri daha çok tüketmek yemeklerden önce bir porsiyon meyve tüketmek yararlı olabilir.  Böbreklerimize zarar veren iki önemli unsurdan söz etmemiz gerekiyor: Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı böbreklere çok zarar veren 2 kronik ömür boyu tedavi gerektiren hastalıktır. Bunlara yakalanmamak için ya da yakalanmışsak zararlarından kurtulmak için ilaçlarımızı zamanında almamız gerekiyor.

4 Bazı meyveler böbreklerin temizliğine yardımcı olur

Bazı meyveler böbreklerin temizliğine yardımcı olur
Bazı meyveler böbreklerin temizliğine yardımcı olur

Böbreklerimizi korumak için yaz aylarında şeker hastalığı yoksa karpuz tüketimi önerilmektedir idrar söktürücü bir işlevi olan karpuz meyvesini ahududu kızılcık gibi meyveleri tüketmek böbreklerin suyu atmasını sağlayacaktır. Ayrıca böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiği ortaya çıkarılan kabak çekirdeğini tüketmek yararlı olabilir. Aşağıda sizler için hazırladığımız 6 farklı meyve suyu tariflerimize mutlaka göz atın.

5 Alkol sigara ve asitli şekerli içecekleri kesin

Alkol sigara ve asitli şekerli içecekleri kesin
Karpuz suyu ile detoks etkisi

Alkol her şeye zarar verir, sigara yavaş yavaş damarları tıkar ve hayati fonksiyonlarımızı yok eder. asitli doğal olmayan, makinelerle hazırlanmış meyve suları ve asitli içecekler yerine, doğal mevsimlik taze sebze ve meyve tüketmek, onların suyunu içmek daha yararlıdır.

Görüldüğü gibi biyolojik filtre makinelerimiz olan böbreklerimizi korumak ve daha sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmek için basit birkaç önlem almamız yeterlidir.

Böbrek temizleme programları genellikle insanları meyve ve sebzeler gibi daha sağlıklı yiyecekler tüketmeye teşvik eder. Bununla birlikte, böbrek temizleyicileri savunucuları birçok sağlık yararı sunduğunu söylese de, bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel araştırma vardır.

Böbrek temizliği yapmak isteyenler ilk önce bir doktora danışmalı ve metabolizmalarını desteklemek için yeterli kalori ve elektrolit tüketmelerini sağlamalıdır .

Böbrek temizliği için sıkılmış meyve suyu tarifi

İşte böbreklerimizin sağlığını desteklemeye yardımcı olacak ve istenmeyen atıklardan böbrekleri temizlemeye yardımcı olmak için hafif idrar söktürücü özellikleri olan 6 basit ve lezzetli meyve suyu tarif.

Karpuz suyu ile detoks etkisi

 • 4 su bardağı taze karpuz, kabaca doğranmış
 • Taze fesleğen yaprağı bir avuç

* Not: Bu tarifler bir meyve sıkacağı veya blender içinde iyi çalışır.

Böbrek taşlarının temizlenmesine yardımcı olma karpuzun % 92 sudur; bu da vücudunuzun böbrekleri temizlemesine yardımcı olur ve çok küçük taşların çıkarılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, tortunun geçmesine izin veren böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olabilecek bir mineral tuzu olan şaşırtıcı bir potasyum kaynağıdır.

Maydanoz ile temizleme tarifi

 • ½ fincan taze maydanoz
 • 2 kereviz sapı
 • 1 havuç
 • 1 salatalık

* Meyve sıkacağı veya blender ile sıkıp içiniz.

Karışık temizleyici meyve suyu tarifi

Böbrekleri temizlemek için sıkılmış meyve suyu tarifi
Böbrekleri temizlemek için sıkılmış meyve suyu tarifi İnanılmaz bir böbrek temizleme tarifini sizinle paylaşma istiyorum.
 • 3 karahindiba yaprakları
 • 1/2 yeşil elma
 • 2 kereviz sapı
 • 1/2 limon
 • Bir tutam brokoli sapı

* Meyve sıkacağı veya blender ile sıkıp içiniz.

Doğranmış turp ile temizleme tarifi

 • 2 su bardağı turp, doğranmış
 • 1 kereviz sapı
 • 1 salatalık
 • 1/2 limon

* Meyve sıkacağı veya blender ile sıkıp içiniz.

Basit yeşillik detoksu ile temizleme tarifi

 • 1 avuç Ispanak
 • 1 avuç Lahana
 • 1/2 yeşil elma
 • 1/2 limon
 • 1 parça taze zencefil
 • ½ fincan taze maydanoz

* Meyve sıkacağı veya blender ile sıkıp içiniz.

Lahanadan gelen sağlık 

 • 1/2 kafa kırmızı lahana
 • 1/2 limon
 • 1 salatalık
 • Brokoli sapı
 • ¼ fincan taze kişniş

* Meyve sıkacağı veya blender ile sıkıp içiniz.

Tüm bu tarifleri meyve sıkacağı veya blender yardımıyla sıkıp lezzetle içebilirsiniz. Böbreklerinizi temizlemek, sindirim sistemini gençleştirmek ve genel sağlığı güçlendirmek için günün herhangi bir saatinde keyifle içerek tadını çıkarabilirsiniz.

** Bu doğal ilaçlar, böbrek taşlarınız dan kurtulmanıza ve temizlenmesine yardımcı olsa da, tıbbi bir uzman tarafından tedavi edilmeniz her zaman daha iyidir. Aslında, bazı belirtiler için derhal doktorunuzu ziyaret edin.

 

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası