Badem yağının vücudumuza faydaları nelerdir

Badem yağının içeriğindeki vitamin zenginliği sayesinde cilt, saç ve vücut sağlığına bir çok olumlu etkisi vardır. Şifa deposu olan badem yağının faydalarını sizler için araştırdık.

Badem yağı, saç dökülmesinden tutun da cilt çatlağına kadar birçok sağlık sorunumuza şifa oluyor. Bu nedenle de sağlıklı yaşam trendlerinde yıldızı en parlak ürünler arasında. Badem yağının en önemli özelliği ise çeşitli yağ asitleri bakımından zengin olması. Badem ağacı tohumlarından soğuk sıkma yöntemiyle yapılan badem yağı rengi soluk sarı, kokusu hafif ve tadı ise ceviz kıvamındadır.

Badem yağı en fazla bayanlar tarafından rağbet görüyor. Bundaki en büyük etken ise pürüzlü ciltleri pürüzsüzleştirmesi ve cilde sağlıklı bir görünüm vermesi. İçeriğinde bol miktarda oleik asit, linoleik asit, palmitik asit yağ barındırır. Badem yağında sağlığımız için en önemli faydaları ise saçı uzatması, saçı beslemesi ve saç dökülmesini önlemesi, yaraları iyileştirmesi, karın, bel, basen ve kalça bölgesindeki cilt çatlaklarını onarması, cildi besleyerek korumasıdır. Ayrıca yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği vardır.

Badem yağı nasıl kullanılır
Badem yağı nasıl kullanılır

Badem yağının yararları

Ciltte kusursuz bir güzellik için tatlı badem yağı tercih edilmelidir. Cilt tonunu eşitlediği gibi cildi pürüzleştirerek sağlıklı bir görünüm verir.

Tatlı badem yağının mucizevi etkileri sadece cildimizle sınırlı değildir. İçeriğindeki badem yağı asitleri sayesinde saç, kaş ve kirpik bakımında da bir hayli etkendir.

İçeriğinde bol miktarda barındırdığı E, A, B1, B2 ve B6 vitaminleri sayesinde bütün ciltler için nemlendirici özelliğe sahiptir.

Cilde faydaları

Badem yağının cilde faydaları
Cilde faydaları

Yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltan tatlı badem yağı, güneşin ciltte oluşturduğu ince çizgileride neredeyse yok ettiği gözlenmiştir. Ayrıca bağışıklık sitemini kuvvetlendirdiği gibi yanık ve yara izlerini azaltan tatlı badem yağı, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

Kış aylarında yaşanan en önemli sağlık sorunları arasında şüphesiz cilt kuruluğu gelmektedir. Tatlı badem yağının içeriğindeki tekli doymamış yağları cilt hızlıca emerek ciltteki nem miktarını muhafaza eder.

Göz çevrenizde koyu halkalar varsa tatlı badem yağının içeriğindeki E vitamini ve omega-6 yağ asitleri şifanız olabilir.

Badem yağının yararları
Badem yağı faydaları ve yararları

Sivilcelerle başınız dertteyse badem yağının içeriğindeki A, B ve E vitaminleri sivilcilerinizi kurutmada önemli fayda sağlar.

Kadınların kabuslarından biride makyaj temizliğidir. Kadınlar, bu kabuslarından genellikle kimyasal temizleyicilerle kurtulmaya çabalarlar. Ancak tatlı badem yağı, makyaj temizliğinde kimyasal maddelerden daha etkendir.

Badem yağının içeriğindeki çinko ve psoriyaz, cilt döküntülerine ve kaşıntıya çok iyi gelmektedir.

Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası