Yeni doğan alışverişi için alınması gerekenler neler?

Anne baba adayları bebeklerini heyecanla beklerken onlar için yapılması gereken en önemli işlerden biri de hiç kuşkusuz yeni doğan alışverişi dir.

Daha önce tecrübe sahibi olmayan anne babaların yeni doğan alışverişi için dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. Öncelikle unutulmamalıdır ki yeni doğanın ilk günlerde en fazla ihtiyaç duyacağı şey annesinin sıcaklığı ve şefkatidir. Geriye kalan bakım, giyim ve beslenmeyle ilgili maddeler kolay şekilde halledilebilir. Başlangıçta bebeğin ihtiyaç duyacağı malzemeler bir liste şeklinde hazırlanırsa ebeveynlere bu durum büyük kolaylık sağlayacaktır. Yeni doğan alışverişinde gerekecek eşyalar aşağıda sıralanmıştır.

Yeni doğan alışverişi nasıl yapılır?

Bebek sahibi olacakların alması gerekenler nelerdir?

Bebek sahibi olacakların alması gerekenler nelerdir?
Bebek sahibi olacakların alması gerekenler nelerdir?
  • Giyim

Yeni doğan bebekler için hazırlanmış olan hastane çıkışı olarak adlandırılan takımlar ilk etapta oldukça iş görmektedir. Bu setin içerisinde zıbın, eldiven, şapka, ayaklı tulum, battaniye, bir adet üst ve bir adet alt kıyafet bulunur. Hastane için gerekli olan giysiler bu şekilde alındığında yeterli olacaktır.

Yedek olarak ise bebeklerin ilk aylarda hızla büyüdüğü göz önünde bulundurularak çok fazla olmamak kaydıyla iki ya da üçer adet pijama takımı, çıtçıtlı body, çıtçıtlı tulum, yün zıbın, pamuklu zıbın, yüzlerini çizmelerine karşı eldiven, çorap, mevsime göre penye hırka ve battaniyeler yeterli olacaktır. Alışverişte dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de kumaş seçimidir. Alınacak olan kıyafet kumaşları pamuklu ve boyasız olmalıdır. Bebeği rahatsız edecek kesimlerden ve aksesuarlardan kaçınmak gerekir.

  • Banyo Malzemeleri

Banyo için gerekli olabilecek malzemeler küvet, kova, maşrapa, banyo filesi, yumuşak bir banyo süngeri, bornoz ve şampuandır. Bu malzemeler seçilirken kimyasaldan uzak, boyasız ve kaliteli malzemelerden yapılmış olmalarına özen gösterilmelidir.

  • Diğer Genel Bakım Malzemeleri

Yeni doğacak bebek için gerekli olabilecek diğer malzemeler ağız silme mendilleri, bebek bezleri, tırnak makası, vücut termometresi, göbek bağı bandı ve dezenfektan, kulak çubuğu, pişik kremi, burun aspiratörü, tarak seti, ıslak mendil, pamuklu temizleme mendilleri, emzik, pamuklu nevresim takımı olarak sıralanabilir. Bebek doğduğunda gerekli olabileceği düşünülerek toz mama ve biberon da bulundurulmalıdır. İlk günlerde bu malzemeler yeterli olacaktır. Gerektiği takdirde bu ürünlere ilave yapılabilir.

Anne baba adayları yeni doğacak bebeklerini heyecanla beklerken en merak ettikleri konu,

Yeni doğan alışverişi için alınması gerekenler neler?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası