Makyaj temizleme mendili evde nasıl yapılır

Makyaj yapanlar için en önemli kısım, işimiz bittiğinde onu temizlemektir. Evde bulunan malzemeler ile doğal makyaj temizleme mendili yaparak katkısız ve zararsız temizliğe kavuşun.

Makyaj yapmak çok güzel bir duygudur. Makyajla çok daha güzel olduğumuzu hepimiz biliriz ve bu durum bizleri oldukça mutlu eder. Makyaj yaptığımız etkinlikler, toplantılar, davetler bittiğinde eve gelip makyajı temizlememiz gereklidir. Hazır makyaj temizleme mendili olarak satılan makyaj temizleme malzemeleri cildinize uzun vade de zarar veren, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olan  katkı maddesi içerikli temizleyicilerdir.

Bu durum hem psikolojik olarak sizi rahatsız eder hem de hazır temizleyicilerin maddi anlamda size ek yük getirmesi bütçenizin sarsılmasına neden olur. Bu durumda yapılması gereken evinizde yapabileceğiniz makyaj temizleyici mendiller yapmaktır. Böylece hem ekonomik anlamda rahatlamış olursunuz hem de katkı maddesi içermediği için cildinizin sağlığını korumuş olursunuz. Peki evimizde makyaj temizleyici mendilleri nasıl yapabiliriz:

Ev yapımı makyaj temizleme mendili için gerekli malzemeler

Ev yapımı makyaj temizleme mendili için gerekli malzemeler
Ev yapımı makyaj temizleme mendili için gerekli malzemeler
  • Hava geçirmez sıkı kapaklı bir kavanoz
  • 1 çorba kaşığı aloevera yağı
  • 1 çay kaşığı sıvı castile sabunu
  • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı özü
  • 3 çorba kaşığı cadı fındığı yağı
  • 10 damla lavanta yağı ( bu yağın yerine dilediğiniz kokunun yağını da aynı miktarda ekleyebilirsiniz )
  • 50 adet yuvarlak pamuk
  • 1 çay kaşığı E vitamini

Ev yapımı makyaj temizleme mendilinin yapılış tarifi

Ev yapımı makyaj temizleme mendilinin yapılış tarifi

Kavanozun içine öncelikle sızma zeytin yağı özünü koyun. Üzerine lavanta yağını ekleyin. Karıştırdıktan sonra sıvı castile sabununu karışıma ekleyerek iyice karıştırın. Aloevera yağını da karışıma ekleyin ve pembemsi renk alana kadar karıştırın. Cadı fındığı yağını karışıma ekleyin ve kendiliğinden karşıma dahil olmasını bekleyin. Bu süre 8 – 12 dakika sürebilir. E vitamini ile birlikte lavanta yağını karışıma ekleyerek karıştırın. 5 dakika kadar karıştırdıktan sonra karışımı biraz dinlendirin. Son olarak pamuk pedlerinizi kavanozun içine bırakın ve karışımı emmesini bekleyin. Pamuklar karışım sıvısını iyice emdikten sonra dilediğiniz zaman makyaj temizlemek için doğal temizleme mendillerinizi kullanabilirsiniz. Karışım sırasına dikkat etmeniz çok önemidir. Karışım içinde yer alan malzemelerin birbiri ile özdeşleşmesi ve karışımın istenilen özelliğe sahip olması için hazırlanma sırasına göre kavanozun içine eklenmeli ve karıştırılması gerekiyorsa karıştırılmalıdır. Aksi durumda istediğiniz sonucu elde edemeyeceğiniz gibi verdiğiniz emek ve para boşa gidecektir.

Kendi makyaj temizleyicinizi yapabilirsiniz

Islak mendil veya özel temizleme mendillerine çok fazla para vermek yerine doğal yollar ile elde edilmiş olan makyaj temizleme mendillerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kullanım süresini uzatmak için yapmanız gereken kavanozun hava almasını önleyecek şekilde ağzını kapalı tutmaktır. Böylece daha uzun süreler temizleme mendili satın alma ihtiyacınız olmaz.

Makyaj temizleme mendili evde nasıl yapılır
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.

Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası