Doğal mushil olarak bilinen 10 gıda

Bağırsaklarınızın çalışmasında sık ve devamlı sorun yaşıyorsanız. Bu gibi sorunlarda hemen ilaçlara sarılıyorsanız önce doğal yöntemleri deneyin. Bu yazımızda doğal mushil olarak bilinen 10 gıdayı sizlere tanıtacağız.

Mushil ilacı; bağırsakları çalıştıran ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayan bir ilaçtır. Bu nedenle kabızlık hastalığının baş göstermesi durumunda veya sindirim sisteminin sağlıksız çalıştığı koşullarda bu ilaç kullanılır. Mushil ilacı kadar etkili olan ve bağırsakları, sindirim sistemini aktif bir şekilde çalıştıran başka besinler ve besin grupları da vardır.

Mushil ilacı kadar etkili olan ve müshil özelliğine sahip olan 10 besin grubunu birlikte inceleyelim.

1 ) Su; Vücudumuzun büyük bölümü sudan oluşsa da suyun sindirim stemi üzerinde farklı bir etkisi vardır. Bağırsakların yumuşamasını sağlayan su ayrıca bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin işlevsiz hale gelmesini sağlayarak ishal olmanızı sağlar. Bu nedenle kabızlık hastalığı çekenler için bol bol su içmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir.

2 ) Elma sirkesi; Elmaların içeriğinde yer alan pektin enzimi bağırsakları çalıştıran en önemli etkenlerden biridir. Bir bardak su içine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içtiğinizde 20 dakika içinde bağırsaklarınız ve sindirim sisteminiz aktif bir şekilde çalışmaya başlar.

Hindistan cevizi suyu

3 ) Hindistan cevizi suyu; Hindistan cevizi içinde yer alan ve süt gibi görünen Hindistan cevizi suyu bağırsaklarınızı aktif hale getirme özelliğine sahiptir. Dışkınızı sıvılaştıran ve bağırsaklarınızın temizlenmesine yardımcı olan Hindistan cevizi suyu kabızlık sorununun yegane ilacı olarak da bilinmektedir.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Keten tohumu

4 ) Keten tohumu; Keten tohumu lif oranı bakımından çok zengin bir tohum olduğu için sık sık tüketilmelidir. Yoğurt ile birlikte tüketildiği için bağırsakları aktif hale getiren keten tohumu lifli yapısı ile bağırsaklarda sağlıklı bir sindirim oluşmasına katkı sağlar.

 

Aloevera suyu
Aloevera suyu

5 ) Aloevera suyu; Aloevera içerdiği vitamin ve mineraller ile faydalı bir bitki olmasının yanında suyunu içtiğinizde ise bağırsaklarınızı çalıştırma özelliğine de sahiptir. Aloevera jeli ile birlikte içildiğinde ise 10 dakika içinde tuvalet aramaya başlayabilirsiniz.

 

6 ) Maydanoz suyu; Maydanozların suyun içinde bekletip özütlerinin suya geçmesini sağladığınızda müshil etkisi yaratacak bir sıvı elde edersiniz. Bağırsakların çalışmasını sağlayan ve sindirim sistemini harekete geçiren maydanoz ishal olmanıza neden olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

7 ) Karbonat; mide şişkinlikleri ve mide sindirimine yardımcı olma özelliğine sahip olan karbonat aynı zamanda bağırsakların çalışması ve aktif olarak sindirim yapılmasına da yardımcı olur. Bu özelliği ile müshil ilacı kadar etkili olan karbonat fazla alındığında ise mide ekşimesine neden olabilir. Bu nedenle kararında alınmalıdır.

8 ) Siyah erik; Meyveler arasında hoşafı veya reçeli yenildiğinde müshil etkisi yapan iki meyveden biri olan siyah erik içeriğinde bulunan septinin enzimi ile bağırsakların aktif olarak harekete geçmesini sağlar.

9 ) Kayısı; kayısı başlı başına müshil özelliği gösteren bir meyvedir. Kayısı hoşafı, kayısı suyu, kayısıyı taze olarak tüketmek mide sindirimin hızlanmasına ve bağırsaklarda aktif sindirim oluşmasına neden olur. Bu nedenle meyve dünyasında kayısı siyah erikle birlikte müshil olarak bilinir. Kabızlık sorunu çekenlere doktor tavsiyesi olarak kayısı suyu tüketmeleri söylenir.

10 ) Ispanak ve pazı; magnezyum açısından çok zengin olan ıspanak ve pazı bu özellikleri ile mide içerisinde aktif sindirim oluşturur. Aktif sindirimin yanı sıra dışkının sıvılaşmasını sağlayan ıspanak ve pazı aşırı tüketildiğinde ishal olmanıza neden olur.

 

Doğal mushil olarak bilinen 10 gıda
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası