Bebeklerde dil bağı konuşmaya engel mi?

Bebeklerde dil bağı yani ankiloglossinin etkilerinin neler olduğu, ne gibi sorunlarla karşılaştırıldığına dair merak edilenleri sizler için derledik.

Dil doğumdan itibaren varolan, doğumdan sonra ilk dönemlerde emme, daha sonraları ise yiyeceklerin yemek borusuna yönlendirilmesi, yutma, tat alma, ağız hijyeni, solunan havanın ısıtılması ve konuşma gibi önemli yaşamsal fonksiyonları bulunan ve ağız içerisinde büyük yer kaplayan önemli bir organdır. Dil bağı (ankiloglossi) nedir ?

Embroyonik gelişim sürecinde anne karnında 4. Haftada dilin 2/3 oranında ön kısmı gelişir. 4. Haftadan sonra ise dil, ağız tabanın serbest hale gelir, sadece frenulum adlı bağ ile ağız tabanına tutunur. Bu dönemde gelişen bir bozukluk sonucu dili ağız tabanına bağlayan frenulum bazen tam serbestleşemez bazen de hücre çoğalması sonucu olması gerektiğinden daha kalın bir hal alarak dilin serbestleşmesini engeller. Bu duruma Dil Bağı, bilimsel adıyla ise Ankiloglossi denir.

Dil bağının tanısı nasıl konur ?

Dil bağının tanısı nasıl konur ?
Dil bağının tanısı nasıl konur ?

Dil bağının tanısı basit yöntemlerle konulabilir. Bazen muayene ışığı altında bazen de dil basacağı yardımıyla dil bağı teşhis edilebilir. Dil bağı teşhisi konulan vakalarda dil “V” şeklini almıştır. Dil bağı olan bebeklerde artükülasyon bozukluğu olup olmadığı ise özellikte 3 yaş sonrası dönemde değerlendirilir. Konuşma bozukluğuna yol açıp açmayacağı bazı tetkikler sonucu anlaşılır. Örneğin çocuktan dilini dışarı çıkarması, yukarı hareket ettirerek damağa değdirmesi gibi hareketleri yapması istenir. Bunun dışında dilin ön bölgesinin aktif kullanıldığı “l, r, s, t, z” gibi harflerin çıkarılması istenir. Bu sesleri çıkarmada zorlanan çocukta konuşma bozukluğu olduğu anlaşılır.

Dil bağı sorununun çözümü var mıdır ?

Dil bağı sorununun çözümü var mıdır ?
Dil bağının çözümü var mıdır ?

Dil bağının küçük bir müdahale ile ortadan kaldırılabilmektedir. Hastaların büyük çoğunluğunda lokal anestezi ile bistüri ya da makas yardımıyla dil bağları kesilebilir. Genellikle ağrısız ve kanamasız bir müdahaledir ancak bazı hastalarda işlem sonra kanama ve ağrı şikayeti olabilir. Nadir durumlarda işlemden korkan ve sabit tutulması mümkün olmayan çocuklarda veya çok büyük bir dil bağı varlığında genel anestezi ihtiyacı doğabilmektedir. İşlem yine aynı şekilde sil bağının kesilmesidir. Ancak büyük dil bağının kesilmesi durumunda dikiş gerekebilir. Dil bağının kesilmesi işlemi 3 yaşın altındaki bebeklerde bulgu vermediği için 3 yaşından sonraya bırakılmalı görüşü hakim olmasına rağmen uzmanlar emme ve konuşmayı öğrenme dönemlerinde sorunla karşılaşılmaması için herhangi bir yaşı beklemeden en kısa zamanda müdahale edilmesi görüşündedirler.

Bebeklerde dil bağı konuşmaya engel mi?
Bizi Takip Edin
Bu makaledeki tavsiye tıbbi tavsiye niteliğinde değildir, sadece bilgi amaçlıdır.Bu site yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlamaktadır. Sağlanan bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi amaçlı değildir. Tıbbi bir endişe veya acil durumda lütfen sağlık uzmanınıza danışın.
Bu makalede ifade edilen görüşler, yazarın kişisel görüşleridir. Dahikadin.com, bu makaledeki herhangi bir bilginin doğruluğu, eksiksizliği, uygunluğu veya geçerliliğinden sorumlu değildir. Tüm bilgiler olduğu gibi sağlanır. Makalede yer alan bilgiler, gerçekler veya görüşler Dahikadin.com'un görüşlerini yansıtmaz ve Dahikadin.com bunun için herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez.
Yorum Yapın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. TamamDevamı

Gizlilik Politikası